Sağlık

Ebola virüsü nasıl bulaşır ve nedir?

Ebola virüsü nasıl bulaşır ve ebola virüsü nedir?

Ebola olarak bilinen virüs son zamanlarda gündemi oldukça sarstı! Ebola virüsü nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Kanamalı ateş hastalığı olarak da bilinir ve insanlarda, hayvanlarda görülen bu dehşetli virüs ilk olarak ne zaman ortaya çıkmıştır?

Medicana Bahçelievler Hastanesi’nde uzman olarak çalışan Dr. Önder Yiğit, “bu virüsün çok ağır hastalıklara sebep olduğu hatta ölümcül olabilir. Bu virüs insanlarda, maymunsu hayvanlarda görülmektedir. İsmini Kongo’da bulunan bir nehirden almıştır. Virüsün 5 ayrı tipi vardır. İlk olarak 1976’da Sudan ve Kongo’daki meydana gelen salgınlarda tespit edildi.”

Afrika’da bulunan meyve yarasaları ebola virüsünün asıl kaynağı olduğunu belirten uzman Dr. Yiğit, “bu meyve yarasaların bulunduğu konum ile virüslerin tespit edildiği konumun aynı olduğunu tespit ettik. Bu zamana kadar yalnızca birkaç tane laboratuvar vakası dışında başka vakalara rastlanmadı. Özellikle Afrika’nın batısında ebola virüsü yaygındır. Yaklaşık 1500 tane ebola virüsü tanısı konulmuş aralarından 982 tanesi ölmüştür.” Dedi.

Ebola virüsü nedir

Virüsün bulaşma yolları

Dr. Yiğit, “Ebola virüsü dezenfekte olmuş hayvan ve insan yoluyla direkt olarak ve indirekt olarak ağız yolu ile solunumla, deri ve mukozanın teması sonucunda bulaşıcıdır. İndirekt olarak su, eşya ve materyallerle de bulaşma gerçekleşir. Özellikle ülkemizden Afrika’ya giden kişilerin orada yeme ve içmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca oradaki insanlarla temas etmemeleri gerekir. Ek olarak Afrika’dan ülkemize ziyarete gelen turistler ile de aynı şekilde önlem alınması gerekir.” Dedi.

Ebola belirtilerine karşı dikkat!

Bu hastalığın meydana gelme zamanı 2-21 gündür. Hastalık bulaştığında hastaların birçoğunda baş ağrısı, kas ağrısı, mide ağrısı, boğaz ağrısı, yüksek derecede ateşlenme, deri dökme, kanlı ishal, gözlerde kızarma ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar. Git gide de şiddetlenir. Sonrasında gözlerde körlük, göğüste ağrılar, sürekli kanama olur ve multi organ yetmezliği olduktan sonra da ölüm gerçekleşir.

Erken tanı yapılırsa iyileşme oranı yüksektir:

Dr. Yiğit tedavisi hakkında şunları söyledi; “Erken tanı konulan hastalıkların tedavisi mümkündür. Lakin hastalığın bir tedavisi ve aşısı yoktur bunun için mutlaka erken tanı çok önemlidir. Bunun için aşı geliştirme çalışmaları sürmektedir. Yaklaşık 2015 yılında bulabileceklerini söylemektedirler. Erken teşhis edilen hasta hemen yoğun bakıma alınır hastalık belirtisine göre tedavisi olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu