Kadın Sağlığı

Egzersiz Kısırlığı Önlüyor

Egzersiz yapın kısırlığı önleyin!

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı olan Doç. Dr. Hakan Çoksüer kadın ve erkeklerde görülen kısırlığın tedavisinde ve kısırlığın önlenmesinde egzersizin büyük rolü olduğunu söyledi. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist olan Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kilo problemi olan kişilerde kısırlık sorunu olabileceğini bu nedenle de ister erkek ister kadın olsun herkesin düzenli bir şekilde egzersiz yaparak bu sorundan kurtulabileceğini söyledi. Kısırlık sorunu olan kişilerin düzenli bir şekilde beslendikleri gibi düzenli egzersiz yapmalarının da sağlık sorunlarını ortadan kaldıracağını açıkladı. Ayrıca Çoksüer açıklamalarına şunları da ekledi: “Egzersiz yapmak insüline daha duyarlı olmayı sağladığından dolayı hamile kalma ihtimalini de artırmaktadır.”

Kilolu olan kişilerin kısırlık problemini önlemek adına haftada yapacakları 2-3 saatlik egzersiz programı ile kısırlığı %5-%7 oranında azaltabilmektedirler. Kilolu kişilerde dahi etkili olan egzersiz programları ile kişilerin üreme sistemleri de koruma altına alınmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre obez ve infertil olan bayanların egzersiz yapma durumlarında fiziksel ve ruhsal olarak zinde oldukları ve gebelik ihtimalini artırdığı ortaya konmuştur. Ayrıca orta derecede hazırlanmış bir egzersiz programı ve sağlıklı bir beslenme programı ile kısırlık da büyük ölçüde engellenebilmektedir.

Kısır olmamak için merdiveni seçin!

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre fiziksel aktivitelerine, spor ve egzersiz programlarına önem veren çiftlerin bebek sahibi olma olasılıkları da büyük oranda artmıştır. Bu bilgiyi veren Çoksüer yapılan her türlü fiziksel egzersizin hayatın diğer alanlarında da yaşam kalitesini yükselttiğini belirtmektedir. Ayrıca Çoksüer yapmış olduğu açıklamada egzersiz yapan çiftlerin üreme organlarının işleyişi ile birlikte yumurta ve sperm üretimlerinin arttığını da sözlerine eklemiştir. Fiziksel aktiviteler aynı zamanda yumurta ve sperm kalitesini de artırıcı bir etken olmaktadır.

Fiziksel aktivite yapan çiftlerde üreme hormonları düzenli bir şekilde salındığından dolayı kısırlık bir ölçüde engellenmiş olmaktadır. Kısırlık tedavisi gören çiftlerde ise düzenli spor yapmak ve kalorisi düşük besinler tüketmek bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Haftada 3 gün ve günde bir saat egzersiz yapmanın kalp damar hastalıkları başta olmak üzere obezite gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Doç. Dr. Hakan Çoksüer’in yapmış olduğu açıklamaya göre alışverişe ya da dışarıda yapılabilecek diğer işlere yürüyerek gitmek, yürüyen merdiven veya asansör yerine de yürüyerek inip çıkmayı tercih etmek kısırlığa çare olabiliyor.

Kısırlıktan kurtulmak için düzenli spor!

Kısırlığı önleyen egzersiz aynı zamanda bayanlarda tüp bebek tedavisinin de olumlu olmasını sağlıyor. Bu konuda da açıklamalar yapan Çoksüer, aşırı kiloların kadınlarda erkeklik hormonunun artmasına neden olduğu gibi tüp bebek için alınan yumurtaların kalitesinin de düşmesine neden olduğunu söylemektedir. İnsülin hormonunu artıran düzenli egzersizler sayesinde ise tüp bebek başarısının arttığını ortaya koymaktadır.

ABD’de yapılan araştırmalarda günlük düzenli bir şekilde egzersiz yapan bayanların tüp bebek çalışmalarının olumlu sonuçlar verdiği görülürken spor yapmayan ya da egzersizler için zaman ayırmayan bayanların ise sonuçlarının olumsuz olduğu görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu