Hamilelik

Ella Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ella ertesi gün hapının kullanımı nasıldır?

İlişki sırasında içe boşalmadan dolayı hamile kalma ihtimali oluşmaktadır. Bu durumu engellemek isteyenlerin tercih ettiği ertesi gün haplarından olan Ella, ilişki sırasında prezervatif kullanımı, içe boşalma gibi durumlardan dolayı hamile kalmak istemeyen bayanlar tarafından kullanılabilmektedir.

Ella ertesi gün hapı ilişkiden sonra 120 saat içerisinde mutlaka kullanılmalıdır. ilişkiden sonraki 5 gün anlamına gelen bu süreç içerisinde adetli olunsa da olunmasa da Ella kullanılabilir. Ella ertesi gün hapı kullanıldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusmaya neden olursa tekrar kullanmak gerekir.

Ella kullanımı nedeni ile adet durabilir de zamanından önce adet olunabilir de. Ella bol su ile tüketilmelidir. Karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği olan kişilere tavsiye edilmez.

Ella ertesi gün hapının yan etkileri

Ella ertesi gün hapı piyasa üzerinde 50 TL gibi bir ücretle satılmaktadır. Karın ağrısı, baş ağrısı ve adet gecikmesi gibi yan etkileri olan bu hapın idrar yolu hastalıkları, sivilce, vajinit, iştah bozuklukları ve duygusal bozukluklar gibi yan etkileri de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu