Sağlık

‘En çok anneler bağış yapıyor’

En çok anneler bağış yapıyor

Prof. Doktor Zeki Yılmaz, organ naklinde en çok bağış yapan kimselerin anneler olduğunu söyledi. ERÜ Tıp Fakültesi Gnl Cerrahi Ana bilim Dalı Akademisyeni Prof. Doktor Yılmaz, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi salonlarında verdiği konferanslarında “Organ bağışı hakkında ne miktarda bilgiliyiz?” adlı seminerinde, insanlığın en büyük erdemlerinden birinin toplumsal bilinç olduğunu dile getirdi.

Türkiye de yaşadığımız en büyük sorunlardan birinin toplumsal sorumluluk alanında yaşadığımız zayıflık olduğunu söyleyen Yılmaz, organ bağışı konusunda daha fazla bilinçlenmemiz gerektiğini anlattı.

Organ nakilleri konusunda, organ eczaneden alınabilen bir şey değil organ naklinin önemini anlamak için kendimizi organ nakli bekleyen kimselerin yerine koymamız gerekir ateş düştüğü yeri yakar diyip olayların üzerinden öylece geçmek günün gelipte ipin ucunun bize değmeyeceği anlamına gelmez organ bağışı konusunda daha fazla bilinçlenmeliyiz dedi.

Türkiye de ve dünya da en çok karaciğer nakli gerçekleştiğini söyleyen Yılmaz sözlerine şöyle devam ett; “son zamanlarda karaciğer yetmezliğinin en büyük sebeplerinden biri siroz hastalığıdır.” Fakat bugün piyasa da değişik ottan yapma ilaçlar her derde deva gibi sunuluyor ve insanlar kandırılıyor. Dedi.

Bu asılsız ilaçların televizyonlarda bile satılıyor oluşu insanları kandırıyor ve sonuç olarak bir çok kişide karaciğer yetmezliği oluşuyor. Evet, karaciğer yetmezliğinin önemli nedenlerinden biri bu asılsız karışımlardır. Zaten ülke de kimseye yeterli organ bulunamıyor bir de üzerine biz gidip kendi paramızla kendimizi hasta ediyoruz. Bunlara dikkat edilmeli.

Son zamanlarda artan şeker tansiyon gibi hastalıklar da karaciğer yetmezliğini tetikliyor. Bütün bu hastalar organ nakli bekliyor ve maalesef ki organ nakli olamayan hastalar hayatlarını kaybediyorlar.

“En çok nakil annelerden”

Yılmaz, her geçen gün organ bekleyenlerin sayısının arttığını hatırlattı ve ekledi: “organ bağışı beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organlarının alınması ile oluyor. Genelde canlıdan dördüncü göbekten akrabaya kadar bağış olabiliyor. Bu akrabalardan en çok anneler bağışçı oluyorlar. Bu sırayı kardeşler takip ediyor. Böbrek veya karaciğerin bir kısmının alınıp nakledilmesi mümkün fakat diğer organlar da bu olmuyor. Hayatta nakil yapılamıyor. O sebepten beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organları çok daha önemli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu