Estetik

En Doğal Estetik Operasyonlar

En Doğal Estetik Operasyonlar

Çağdaş insanlarda oluşan daha güzel ve daha genç görünme arzusundan dolayı cerrahi operasyonlar gelişti ve çeşitlendi. Daha önceki yıllarda cerrahi operasyonlardan beklenen abartılı istekler yerini daha doğal ve daha sağlıklı isteklere bıraktı. Peki daha çok hangi cerrahi operasyonlar revaçta olacak? Cevabı Prof. Dr. Akın Yücel bizlerle paylaştı.

Çağdaş yaşamın hem daha genç hem de daha güzel görünme arzusunu da beraberinde getirdiğini belirten Estetik Plastik Cerrahi Derneği Başkanı Profesör Doktor Akın Yücel bu sebepten dolayı estetik cerrahi yöntemlerinin sürekli geliştiğini söyledi. Ayrıca son dönemlerde estetik operasyon çeşitlerinin üç ana başlık altında toplandığına dikkat çekti ve Doğallık, Sağlık Güzelliğin en önemli unsurlar arasında yer aldığını ve abartılı operasyonlar yerine daha çabuk iyileşen operasyonların tercih edildiğini vurguladı.

İyi estetiğin, anlaşılmayan estetik olduğu düşüncesinin giderek yaygınlaştığını söyledi.

Peki bütün bu değişiklikler düşünüldüğünde 2016 yılında hangi cerrahi operasyonlar revaçta olacak?

Bu sorunun cevabını EPCD( Estetik plastik cerrahi derneği ) başkanı Prof. Dr. Akın Yücel verdi. İşte Prof. Dr. Akın Yücel’e göre 2016 yılında en çok tercih edilecek cerrahi operasyonlar;

Rinoplasti ( Burun Estetiği)

Eskiden burun estetiklerinden pek çok hatalar yapılırdı. Burun çok oyulmuş, çok kaldırılmış ya da burun ucu çok inceltilmiş birçok hasta vardı ve yaşanan sorunlardan dolayı hastalar nefes almakta zorluk çekerdi. Ayrıca operasyon sonrası oluşan şişlik ve morluklar çok üzün süre iyileşmezdi. Günümüzde ise operasyonlar yapılırken, hastanın yüz hatları, kişilik özellikleri ve etnik özellikleri göz önünde bulundurularak yapılıyor. Özellikle bu ayrım hastanın cinsiyetine göre daha çok değiştiriliyor. Erkekler için kadınsı bir burun yapmamak için daha çok özen gösteriyoruz. Ameliyat öncesi simülasyonlar ile hastanın son halini belirliyoruz ve hasta hem ameliyatlı gibi görünmüyor hem de herkese aynı burunu yapmıyoruz.

kök hücre sistemi

Göz Çevresi Estetiği

Eskiden göz kapakları yüzden ayrı düşünülürdü fakat günümüzde bu düşünce sona erdi. Üst kapak üzerinde bir işlem yapılacaksa kesinlikle alın ve kaşlara da bir müdahale yapıyoruz. Alt kapakta bir değişim yaparken hem yanakta hem de orta yüz bölgesinde de bir gençleşme hedefliyoruz. Eski operasyonlardaki amaç fazla yağları ve fazla cildi ortadan kaldırmaktı. Bu da gözlerin içeri çökmesine neden oluyordu. Şimdilerde ise göz çevresi için ‘’ çok katmanlı yaklaşım ‘’ uygulaması yapıyoruz. Cerrahi işlem uygulanmadan önce hastanın göz küresinin etraf, şakaklar, yanak ve orta yüze yağ enjeksiyonları yaparak güçlendirme işlemi yapıyoruz.

Yüz Gençleştirme Operasyonları

Eskiden yüz germe işlemi uygulanan hastaların çoğu rüzgar tünelinden çıkmış gibi bir görünüme sahip oluyorlardı. Fakat şimdi yüzü; üst yüz, orta yüz ve alt yüz olmak üzere üç bölüme ayırarak hastanın neresinde işlem gerekiyorsa oraya müdahale ediyoruz.

Uygun hastalar için kısa izli teknikler seçilirken bazı hastalarda ise endoskop uygulanarak hiç iz kalmadan germe işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca eski işlemlerde germe yapılırken dokular yukarı doğru çekilirdi fakat şimdi dokuları yana doğru çekerek daha doğal bir görünüm kazanmasını sağlıyoruz. Operasyon öncesi hastanın gençlik resimleri incelenerek hastayı başka bir insan yapmak yerine gençliğindeki görüntüsüne kavuşturuyoruz.

Yüzde Yağ Enjeksiyonları

Son zamanlarda cerrahi operasyonlar arasındaki en büyük gelişme yüzde yağ enjeksiyonları oldu. Yağ enjeksiyonları alın, göz çevresi ve burunda dolgunlaştırmada, elmacık ve kemiklerinin desteklenmesinde ve dudak, çene kontürlerinin belirginleştirilmesinde kullanılıyor. Ayrıca ince kırışıklıklar düzeltilip, göz çevresinde oluşan renk farklılıkları ve koyulaşmalar düzeltiliyor.

dogal_estetigi

Meme Küçültme ve Dikleştirme

Meme küçültme dikleştirme ülkemizde en çok uygulanan işlemlerden biri. Hastalar arasında da izler ve ağrıdan dolayı kötü bir ünü var fakat ben en ağrısız ve çok az izle yapıyorum. İşlem 2 – 3 saat arası sürüyor ve işlemden sonra hastalar evlerine gidebiliyorlar.

Meme Büyütme

Protez teknolojisi ile eskiden yaşanan meme büyütme operasyonlarındaki sorunlar son buldu. Hastaların anatomisine uygun protezler uygulanarak en kullanışlı şekilde gerçekleştiriyoruz.

gogus_2

Karın Germe

Karın germe operasyonu da hastalar arasında kötü bir üne sahip olan operasyon. İşlem sonrası ağrı, bir süre yürüyememe gibi şikayetlerden dolayı hastalar korkuyor. Fakat işlem yaparken kullandığımız Brezilya tekniği sayesinde bu şikayetlerin hiç biri olmuyor. Bel inceltilirken bazen popo da kaldırılıyor. Hatta ihtiyaç varsa göğüs işlemi de aynı anda yapılarak uyumlu bir vücut yapıyoruz.

Yaptığımız bu arka arkaya kombine olan işlemleri torsoplasti olarak adlandırıyorum.

Liposuciton: Liposuction yerin yağ şekillendirmenin kullanılması daha doğru olacaktır. Operasyon sonrası çıkan yağları eskiden yapıldığı gibi atmak yerine vücut içerisine tekrar enjekte ediyoruz. Böylece daha biçimli bir popo elde edebiliyoruz.

Jinekomasti: Meme büyümesi erkeklerin en çok yaşadığı problemlerden biri. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçiminden kaynaklı olarak da giderek artmakta.

Eskiden bu işlem sonrası sorunlar ve izler olabiliyordu. Fakat şimdilerde kullandığımız teknolojiler ile bu işlemi iz bırakmadan yapabiliyoruz.

Popo Estetiği: Beslenme şekli, spor ve ırksal faktörler pop şeklinin belirlenmesine neden oluyor. Yaptığımız işlemlerde beli inceltiyoruz ve çıkan yağları ise popo da kullanarak daha çıkık ve kalkık bir popo elde edebiliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu