Hamilelik

Erken doğum sebepleri!

Erken doğum sebepleri nelerdir?

Prof. Dr. Cansun Demir, anne adaylarında erken doğum riskinin 2 kat artmasının sebebinin kansızlık olduğunu belirtti. Antalya’da düzenlenmiş olan 12. Ulusal Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresi’nde TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir sözüne başlarken Soma’daki maden ocağında vefat edenler için Allah’tan rahmet diledi ve yakınlarına ve Türkiye’ye başsağlığı dilemektedir.

Dr. Demir, bilhassa yaşı ilerlemiş olan kişilerin hamileliklerinde uygulanmakta olan amniyosentezden birçok kadının çekindiğini söyleyerek şunları ekledi, “Bebeğe anne karnındayken uygulanan kromozomal anomalileri saptayan ‘Fetal DNA Testi’ ise koryon villus biyopsi ve amniyosentezle karşılaştırıldığı zaman herhangi bir risk taşımamakta” dedi.

Nasıl uygulanır?

Dr. Demir, alınan kan özel tüpte muhafaza edilir, belli bir zaman zarfını geçirmeden, laboratuvara gönderildiğini; anne karnındayken fetal DNA’nın çok özel bir platformda çoğaltılıp ellimizdeki mevcut olan sağlıklı veya belirlenmiş kromozomal hastalıkları içeren şablon ile karşılaştırdığını anlattı. Söz konusu olan testin diğerleri ile karşılaştırıldığında risk içermediğini belirtmiştir.

Dr. Demir, “Teknik olarak şimdi standart olarak çok sık görülen 3 tane kromozomal anormali değerlendirilir. Eğer klinik olarak bir şüphe olursa sayı artırılmaktadır. Bu durumun meydana gelmesi ve maliyette azalması sebebi ile bebek anne karnındayken fetal DNA testi, koryon villus biyopsisi ve amniyosenteze ihtiyaç oldukça azalacaktır.

Serbest fetal DNA hamilelikte çok az da olsa 5. haftada saptanabilse bile genellikle 9. haftadan sonra saptanabiliyor. Fetal kan dolaşımından önce anne kanında serbest DNA saptanması olayının trofoblastlar kaynaklandığını akla getiriyor. Anne kanında serbest fetal DNA’nın ömrü birkaç dakika diyebiliriz.

Doktor anne karnındaki bebeğin down sendromlu olup olmadığını rutin taramalarla öğrenebileceğinizi belirtti ve ek olarak da down sendromlu olan bebeklern %15-20’sinin saptanmadığını söyledi.

Dokulara O2 taşıyan kan hücrelerinde azalma görülür

Hamilelikte demir eksikliğinden dolayı meydana gelen kansızlık çok sık görülmektedir. Demir eksikliğinde kan hücreleri onarılamamaktadır. Dr. Demir “Aneminin neticesinde bebek gelişiminde gerilik görülür. Gebelik boyunca 1000-mg demir ihtiyacı vardır.

Nadiren anne adaylarının hamile olmadan önceki depolanan demirin hamilelikten sonra demir ihtiyacını giderilebilecektir. Demir eksikliği durumunda dışarıdan takviye alınması şarttır. Alım sırasında gebeliğin ilk 16 haftasındaki kusma ve bulantılara destek olur. Olduğu sürece demir alımı durdurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu