Kadın Sağlığı

Erken Menopoz Belirtileri

Erken Menopoz Belirtileri

Kısaca 40 yaş altında menopoza girme olarak tabir edebileceğimiz erken menopoz, her 100 kadından birini etkileyen bir hastalıktır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Özgür Demirel, erken menopoz belirtileri ve sebeplerine eğildi. Erken menopoz’un en önemli sebebinin düzensiz adet kanamaları olduğuna dikkat çekti.

Erken Menopoz Sebepleri

Erken menopoz halinde kadınlık hormonunun koruyucu etkisi sona erdiği için sağlıksız bir durumdur ve hastalık olarak nitelendirilir.

Erken menopozun en önemli sebebi adet düzensizliğidir ancak başka pek çok sebep de vardır. Yumurtalıkların cerrahi operasyonla alınması veya zedelenmesi, kullanılan bazı kanser ilaçları, genetik faktörler veya alkol, sigara, uyuşturucu gibi alışkanlıklar da erken menopoz sebebidir.

Erken menopozun en önemli belirtisi adet düzensizliği olurken terleme, bulantı, iştahsızlık gibi belirtiler de görülüyor.

Östrojen Hormonu Kadın İçin Hayati Önem Arz Ediyor

Erken menopoz halinde doğal yollardan çocuk sahibi olmak mümkün olmadığın için tüp bebek tedavisi öneriliyor. Eğer çiftler doğurganlık suresini tamamlamış ve çocuk istemiyorsa eksik hormonları tamamlamak için tedavi uygulanıyor.

Kadınlık hormonu olan östrojen kadın vücudu için hayati öneme sahiptir. Özellikle de vajina dokusunun devamlılığı ve kayganlığı için çok önemlidir. Erken menopozda hasta yaşı halen genç olduğu için kişiler aktif ilişki dönemindedir. Bu hormonunun eksikliği kuruluk ve darlık olarak yansıyacağı için kadında ağrı oluşacak ve kişiler ilişkiden uzaklaşacaktır.

Diğer Hastalıklara Etkisi

Ayrıca östrojen hormonu kemik yapımında, kalp damar sağlığında, cildin nemli ve gergin kalmasında, kalın bağırsakta koruyucu etkiye sahiptir. Bu yüzden erken menopoz sonrası başka hastalıkların da ortaya çıkması muhtemeldir. Bu yüzden erken menopoz tedavisi çok önemlidir.

Erken menopoz tedavisi sonrasında ateş basması, stres gibi şikayetler de azalacak, kişinin yaşam kalitesi yükselecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu