Aşk & İlişkiler

Eşinden Boşanmanın Hızlısı mı Makbul?

Boşanmanın hızlısı mı makbul?

Fransa‘da artan boşanma davalarının üstesinden gelebilmek için bazı dava sürecini hızlandıracak çözümler getirdi. Bu çözümler ise dünya çapında, psikolojik sorunları beraberinde getirebileceği için büyük yankı uyandırdı.

Gerçekten düşünüldüğünde kısa sürece bir sonuca varan ani boşanma davaları kişilerin psikolojilerini nasıl etkiler? DBE, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikologu Zeynep Zat sizler için bu sorularımızı cevapladı.

Christiane Taubira’nın yani Fransa adalet bakanının, tüm dünyada yeni tartışmalar çıkmasını sağlayan bakanın anlaşmalı boşanmalara getirdiği mahkemelerde ki yoğunluğu azaltmayı hedefleyen yeni tasarısının hızlı ayrılık sonrası bireylerin psikolojisini bozduğu ifade ediliyor.

Ayrılık konusunda ortak karar veren çiftlerin, hakim yerine yetkin bir zabıt katibi onayınca artık kolayca ayrılabiliyor olması hukuk eşrafınca tepkiler büyürken, önermeyi doğru bulmayanların yanına psikologlar arasından da dahil olanlar oldu. Pek çok uzman aniden karar verilip gelişen ve sonuçlanan boşanma davalarının ailenin bireylerinin düşünmesine fırsat vermemesinden olası psikolojik bozukluklarına mekân hazırladığını savunuyor.

Sizce kısa sürede boşanan çiftlerin ailelerinin üyeleri bu durumdan nasıl etkilenir, tahmin edildiği gibi ruhsal hastalıklar yaşarlar mı?

Uzman Klinik Psikolog Zeynep Zat (DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü üyesi), bu konulu olayı Türkiye’deki örnekleri vasıtasıyla ele alıyor. Hanım efendi, “Türkiye’de ayrılık aşamasından ebeveynlerin ve evlatlarının ne gibi etkileneceği bireylerin kişilikleri ile alakalıdır. Lafın özü, az zamanda boşanma sonuçlanmasının tüm bireylere kötü ve ya iyi etkileyeceğini bilemeyiz” dedi.

Kişilerin yasal kurumlara başvurularından önce ayrılık kararlarının üstüne konuşmaları ve anlaşmaya varmalarının çözüm odaklı olduğuna dikkat veren uzman, “lakin anlık verilen kararlar sıklıkla tek bir kişinin daha fazla ısrar ettiği, üçüncü şahısların bulaştığı olaylar olmakta. Ayrılık ve ayrılık ardından hayata devam ile alakalı her iki bireyin de ortak kararda olmadığı olaylarda ayrılık süreçlerinin süratli olması bireylerden hiç yoksa birini kötü etkiler” dedi.

bosanmanin-hizlisi-mi-makbul--4

Kararın sebebi mühimdir…

Eşlerin ayrılık fikrine neden kapıldığı ve ayrılığın neler götüreceğinin farkındalığında olmasının mühimmatına da ilgi veren uzman, “ayrılığın ardından kimin hangi evde kalacağı, bireylerin günlük ilişkilerine ara verip vermeyeceği, çocukların velayeti, para konusunun nelere göre düzenleneceği gibi çeşitli konularda çiftlerin açık ve net bir çetele üzerinde anlaşmaya varması gerekir. Bu uygulandığında ayrılık süreçleri eşler, çevreleri ve çocukları için daha az miktarda hasar ile geçilebilir bir durum alıyorken; ardındaki yaşam ile alakalı bulanıklıklar da meydandan kalkar. Yani boşanma her koşulda gerçekleşecek olsa bile çiftlere hiç yoksa bu çeteleleri hazırlamalarına olanak verecek süreyi vermeleri yeterlidir.”

Ayrılığın çocuklar üstündeki kötü etkilerini en az miktara indirgemek için bir miktar konulara ayrı özen verilmesi gerektiğini söyleyen uzman, “Söz konumuz çocuklar ise bu durumda boşanmanın kısa veya uzun sürmesinden ziyade önemli olan çocuklara bunun kim tarafından ne zaman ve nasıl söyleneceğidir. Böyle durumlarda ebeveynler arasında ki boşanma süreci kesin bir sonuca bağlanıp hareket edilmesi en doğrusudur.” diyor.

“Boşanma süreci devam ederken haber verilen çocukların sürecin nasıl ilerleyeceğinden ve ne kadar uzun süreceğinden haberdar olmaları önemlidir.” diyen uzman: “Ardından gelen süreçte çocuğun kiminle kalacağı, gelecekte ne gibi koşullarla hayatına devam edeceği göreceği akademik eğitim hakkında çocuk bilgilendirilmelidir. Ayrılık evliliği bitirir ebeveynlik ölene kadar devam eder. Çocuğun bunu biliyor olması boşanmanın oluşturduğu kötü etkiyi azaltır”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu