Estetik

Estetik İçin En Uygun Yaş Aralığı Kaçtır?

Estetik İçin En Uygun Yaş Aralığı Kaçtır?

Estetik ameliyatların çeşidi, vücudumuzdaki bölge sayısına eşittir denilebilir. Burun estetiği, göğüs estetiği, dudak operasyonları, kalça şekillendirme gibi insanlarının yaş sınırının çoğunlukla dikkate alınmadığı durumlarda bile yapılan ameliyatlardır.

Estetik ameliyat

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Burun şeklini değiştirmek amaçlı yapılan bir operasyondur. Rinoplasti denilen bu estetik operasyonlarda burnun hangi bölgesi düzeltilmek isteniyorsa, ona göre müdahale yapılarak şekillendirilir. Burun estetiği operasyonunda, burun düzleştirilebilir, küçültülebilir veya büyütülebilir. Burun ucunda istenilen değişiklikler olabilir. Burundaki kemerlikler, eğrilikler düzeltilir. Çukurlar ve tümsekler yok edilebilir. Son yıllarda ülkemiz de dahil dünyada gençler birçok operasyon geçirmektedirler. Sağlık durumunu kısıtlayan durumlarda da operasyonlar yapılabilir. Estetik operasyonlar kişinin isteğine göre de yapılabilir. Son zamanlarda, özellikle burun ameliyatları sayısı artmıştır. Burun ameliyatları için genellikle kabul edilen yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde ise 18 olmuştur. Son zamanlarda bu yaş sınırının 16 yaşlara kadar çekildiğini görüyoruz. Uzmanlar, zaruri olmadıkça estetik operasyonların yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar, birçok ülkede gençlerin estetik operasyonlara karşı ilgisinin arttığını ve operasyonların sayısının arttığını söylüyor.  Özellikle en fazla yapılan burun ameliyatlarında yaş sınırının 2 yaş geriye çekildiğini anlatıyor.

Göğüs ameliyatları

Göğüs Küçültme İçin Yaş Sınırı

Göğüs ameliyatları, en erken 18 yaşında olmalıdır. Bunun tıbbi nedenleri vardır. 18 yaşında, genel olarak gelişimin tamamlanmış olmasından kaynaklanır. 18 yaşından önce ameliyat olmanın gereksiz olduğu belirtilmiştir. Gelişim tamamlanmadığı için, ameliyat edildikten sonra tekrar büyüme durumlarının olabileceği belirtiliyor. Estetik ameliyat olmasına rağmen kişilerde fiziksel olarak zararlar verebilmektedir. Meme küçültme ameliyatlarında üst yaş sınırı yoktur. Yaşı 55 yaşı geçmiş olan hastalarımızda herhangi bir sağlık sorunu olmaması için bazı testler yapılmalıdır. Yaşlılığa bağlı bazı fonksiyonların çalışmamasından dolayı ameliyat sonrasında, bazı aksamalar olabilir. Estetik operasyonlar yüzdesinde, 50’li yaşlardan sonra oluşan isteğin oldukça artması, yeni tekniklerin oluşmasına yol açmıştır.

Örümcek Ağı Estetiği

Yüzünüzdeki deformelerden kurtulabilmek için yapılan operasyondur. Yüzünüzün olgunlaşmış olması gerekir. Küçük yaşlarda yapılmaması gereken bir estetik operasyondur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu