Estetik

Estetik operasyonlarda en çok yapılan 5 hata

İlk bakışta estetik olduğu bilinen burunlar, silikonlu olduğu belli olan dudaklar, bir kökten sekiz telin çıktığı ekim hatasına maruz kalmış saçlar.. Tüm bunlar hatalı estetik operasyonun olumsuz sonuçlarıdır. Peki güzelleşmek uğruna çirkinleşmemek ve sağlığımız ile oynamamak için ne yapmalıyız? Doktorların göre, estetik cerrahide ilk işlemler en kolay ve en iyi sonuç veren oluyor.

Genellikle, ameliyat edilmiş bölgelerde dokular bozulmuş olur. Bu nedenle ikinci ameliyat daha zordur,istenilen sonucu almak da kolay olmuyor. Böyle hataların oluşmasını nedeni insanların deneyimli, uzmanlaşmış hekimlere müracaat etmemesidir. Estetik operasyonlarda en çok yapılan 5 hata şöyle açıklanmıştır:

estetik-burun-hataları

Burun ameliyatı: Estetik ve plastik cerrahı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu burun operasyonlarında rastlanan en büyük hatanın doğal olmayan, çok dik, yüze uygun olmayan ve bakıldığında ameliyat olduğu açıkça bilinen burunlar olduğunu bildirdi. Bunun önemli bir nedeninin de burun ameliyatlarının bazen plastik cerrah olmayan hekimler tarafından yapılmaması olduğunu vurguladı. Bazı doktorların hava yolunu açarken burundan gereğinden daha fazla kemik ve kıkırdak aldığını ve açıkta kalan kemikleri yakınlaştırmadan işlemi sona erdirdiğini anlattı.

Eğri kısımları düzeltmek yerine vurduklarını söyleyen Kışlaoğlu bu hatanın zaman geçtikçe insan için büyük sorunlar yaratabileceğini de sözlerine ekleyen. Erol Kışlaoğluna göre, burun ameliyatlarında yapılan diğer bir hata da nefes alma problemi olan kişilerin önce nefes yolu açma – septoplasti, sonra da estetik ameliyat yani – rinoplasti yaptırmaları. Oysa, septoplasti sırasında kıkırdak dokusu alınır, sonraki işlem için yeterli doku kalmıyor. Bu iki ameliyata ihtiyacı olduğunu düşünenler ikisini de bir arada yapmayı planlamalarındandır. Burun operasyonlarıyla ilgili oluşabilecek diğer bir sorun da açık burun ameliyatları sonrasında iki burun deliğinin arasında özellikle esmer insanlarda iz kalmasıdır.

İşletim hataları: Tabii görünmeyen, çok dik, yüze uygun olmayan burunlar. Çok kıkırdak ve kemik alındığı için çok kötü bir görünüme sahip burunlar oluyor ki, sonradan bunları düzeltmek için kaburgadan kemik ya da kulaktan kıkırdak alınması gerekiyor. Kötü işlemler sonrası hasta nefes almakta zorluk çekiyor.

estetik-yağları-aldırma

Liposuction: Erol Kışlaoğlu liposuction işlemlerinde yapılan en büyük hatanın hastayı zayıflatmak amacıyla gerektiğinden daha fazla yağ çekilmesi olduğunu belirtiyor. Kışlaoğluna göre, liposuction zayıflatma değil, güzel biçim verme işlemidir. Burada amaç vücudun yağlı olma nedeni ile biçimsiz olan bölgelerini daha biçimli hale getirmektir. Çok yağ çekilmesinin hastanın sağlığı açısından büyük risk taşıdığını belirten Kışlaoğlu şöyle söyledi: “Liposuction işleminin sonucunda bazı görüntü bozuklukları ve deformasyon meydana gelebilir. Cildin belli küçüle kapasitesi var ve bu tutumdan bittiğinde ciltte sarkmalar, çukurlar oluşuyor.

Liposuction hataları: Liposuction’da en önemli risk yanlışı ameliyat sırasında veya ameliyattan sonra damarlarda pıhtının meydana gelerek, akciğerlerde toplaşmaya neden olmasıdır. Bu, öyle bir yanlıştır ki, kişiyi ölüme götürebilir. Yine bilinçsiz bir cerrah eli ile düzgün olmayan, engebeli görüntüler ortaya çıkabilir. Karın bölgesine yapılan yanlış liposuction işlemleri nedeniyle sarkmalar meydana geliyor. Özellikle yaşlı hastalarda diz kapağının üzerinden yağ alma işlemi doğru yapılmazsa, buradaki deri dizin üzerine sallana bilir.

estetik-meme-ameliyatı-hataları

Meme ameliyatı: Erol Kışlaoğluna göre, meme büyütme ameliyatlarında en büyük sorun hasta ile doktor arasında doğru bir iletişimin olmaması ve memelerin ölçüsünde ortak bir karara gelmemektir. Bunun sonucunda hasta memeleri yeni boyutuna alışamaya biliyor, ya da önce beğense bile sonra taşıyamıyor. Meme büyütme ameliyatlarında da diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi, en büyük sorun doğal olmayan sonuçtur. Çok büyük protezler doğal sonuç vermiyor, bazen olumsuz etkiye de neden olabiliyor.

İşletim hataları:

– Doğal olmayan, uzaktan bakıldığında sert, iki küre gibi duran memeler;
– İki meme arasında eşitsizlik, asimetrik görüntü;
– Protezlerin hastayı rahatsız edecek kadar büyük olması;

Güçlükle konan protezlerin olumsuz etkisinin olması. Örneğin; nadir gelinse de, kapsül konjonktürü (meme protezleri etrafında ortaya çıkabilecek sert ve fibröz doku) olarak adlandırılan durumda protezin çevresinde vücut sert bir zırh oluşturabiliyor.

estetik-dudak-dolgunlaştırma

Dudağı dolgunlaştırma: Burun gibi dudak da yüzün en dikkat çeken bölgesi olduğundan yapılacak en küçükbir hata hemen göze çarpıyor. Erol Kışlaoğlu dudak dolgunlaştırmak amacıyla kişinin kendi dokusundan kullanılabileceği veya hyaluronik asit (kırışıklıkları tedavi etmeye yardım eden dolgu araç) gibi doğalmaddelerin de seçilebilir olduğunu belirtti.

Dudak dolgunlaştırma hataları:

– Çok yapay ve şiş görüntüler;

Bedenen uygun olmayan dolgu maddelerinin yarattığı, hem görüntü, hem de sağlık açısından sorun yaratanolumsuz etki.

estetik-saç-ekme

Saç ekme: Saç ekme basit görünse de, hem hasta, hem de doktor için son derece önemli ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Mikro implantasyon yönteminde her bir saç kökü tek tek alınarak ekiliyor. Bu işlemdesabır gösterilmezse, ya da tecrübeli eller tarafından yapılmazsa, bir çok sorunlar ortaya çıkabilir. Saçlar alın ve şakaklardaki çökekler dikkate alınmadan ekildiği zaman başın üst kısmında toplanan saçlar çember şeklinde koyma saça benzeyen görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor.

Saç ekme işleminde hatalar:

– Doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkabiliyor.
– Saç köklerinin tek tek değil, bir yerde ekimi nedeniyle bir kökten çıkan onlarca teli gösterebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu