Sağlık

Ev Hanımlarına Sağlıklı Tabak

Ev Hanımlarına Sağlıklı Tabak

Obezite ile mücadele çalışması yürütülmesi ile ilgili Türkiye Halk Sağlık Kurumu Başkanı Seçil Özkan, ev hanımları için Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı “Sağlıklı Tabak” önerisini tanıttı.

Başlatılan kampanyada hedef kitle ev hanımları olduğu için, Özkan ev hanımlarına bu konuda birkaç tüyo verdi. Sağlıklı bir birey olmak için beslenme şekillerinden bahsederek, 4 ana grup beslenmeyi önerdi. Beslenme ana başlıkları olarak ise şu gruplandırmayı yaptı: Süt-süt ürünleri, et-yumurta-baklagiller, sebze-meyve, ekmek-tahıl grubu.

Bu gruplarda yer alan besinler tüketilerek yapılan yeterli ve dengeli beslenme ile beraber haftada üç gün yapılacak egzersiz obeziteden korunmak için etkili bir yol olacaktır.

Altın Gününün Vazgeçilmezi Pasta, Börekler

Özkan, kadınların ev gezmelerine gittiğinde de bu beslenme şekline dikkat etmelerine de değindi. Pasta börek içerikli tabakların çok cazip göründüğünü ancak sağlıklı olmadığından bu tabaklarının yerini meyve, sebze tabaklarının veya kısır gibi baklagiller içerikli besinlerin almasını tavsiye etti.

Sağlıklı Tabakta Neler Olmalı?

Özkan, tanıtımını yaptıkları sağlıklı tabağın içeriğini de aktardı. İçecek olarak gazlı içecekleri yerine daha geleneksel ve masum olan ayran gibi içeceklerin yer almasını tavsiye etti. Çayı önermediğini ancak limonlu ve açık çay içilebileceğini kaydetti. Tuz ve şekerin hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini de ekliyor.

Tabakta ise salata ürünü olan yeşillikler ve domates, salatalık, kısır, sarma gibi sebze içerikli besinler bulunmasını tavsiye ediyor. Kuruyemiş olarak ise günde yaklaşık dört tane de fındık veya ceviz tüketilmesinin yeterli olduğunu iletti.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Konuşmasına önerilerle devam eden Özkan, ev hanımlarının bu önerileri evlerinde uygulamasını ve çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırarak işe başlamasını öneriyor. Ayrıca beslenmenin yanında vücut kitle endeksini de hesaplayarak buna göre kilo kontrolü sağlamak gerektiğini belirtti. Sağlıklarını her zaman takip etmeli ve buna ilişkin bir yol izlemeleri gerektiğini de vatandaşlara yaptığı uyarılar arasına ekledi.

Toplum sağlığı merkezlerinde diyetisyen hizmetinin de verildiğini belirterek vatandaşları beklediklerini aktardı. Sağlıklı tabak tanıtımını en kısa sürede yapacaklarını ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütüleceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu