Evlilik

Evlilik İş Performansını Nasıl Etkiler?

Evlilik iş performansını nasıl etkiler?

Çalışanların iş yaşamlarındaki etkinlikleri ile evlilikleri arasındaki bağlantıyı araştırdı. Katılımcılara “Çalışırken evlenmeniz iş performansınızı etkiledi mi?” denildi ve 2 bin 163 kişiden yanıt geldi.

Sonuca göre erkekler, evliliğin iş performanslarına pozitif katkı sağladığını düşünürken, kadınlar ise tam tersini söylüyor. Psikolog Merve Tepeli Yürüten, bu konuda çıkan anket değerlendirmelerini, kültürel aile geleneklerine bağlıyor.

İki kişinin ortak karar alıp aile kurması sonucunda erkek ailesinden gelen düzeni devam ettiriyor. Onun için değişen şey yok. Öğrencilik yıllarında geçirdiği bekar ve düzensiz günlerden çıkıp evlense bile ailesinin yanına dönmesiyle benzer bir durum oluyor. Lakin durum kadın için farklı değişen şeylerin sayısı artıyor. Kadın da okulunu, çalışma yerini evini yurdunu değiştiriyor ama bunun üzerine bir de evde anne konumuna geçiyor ve birden annenin üstlendiklerini üstlenmeye başlıyor. Tabi yük iyice artmış oluyor.

Görüldüğü gibi çıkan sonuçlar kadın ve erkek için olabildiğine farklı. Çözüm ise erkek ve kadının evliliğin sorumluluklarını paylaşmaları.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu