Hamilelik

Faturası bebeğinize kesiliyor!

Faturası bebeğinize kesiliyor

Doğum sonrası annelerin kompleks yapıp hemen kilolarından kurtulmak istemeleri anne sütüne zarar verebiliyor. Yeni anne olmuş kimselerin anne olma heyecanının yanı sıra kilolarından duydukları endişe de artış gösteriyor. Doğum sonrası bilgisizce yapılan diyetler anne ve bebek sağlığı ile oynuyor. Doğumdan sonra kilo vermenin en sağlıklı yolunun uzman kontrolü olduğunu söyleyen Uzm. Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, diyet yaparken anne sütünü azaltmayacak besinlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Emzirme vakitlerinin çok önemli olduğunu söyleyen, “kaliteli bir beslenme planın anne sütünü azaltmayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini anlattı. Her gruptan besin öğeleri bulunmalı bu planda. Üç ana öğüne yaymalıyız bu öğün çeşitlerini. Örneğin et grubuna öğlen ve akşam yemeklerinde yer verebiliriz. Sebzeleri ise salata da ya da yemeklerde kullanabiliriz. Her kahvaltıda mutlaka süt ve yumurta olmalıdır. Fındık, ceviz ve badem de bolca tüketilmelidir. Her öğün ekmek ve salata tüketilmelidir. Bazen sıvı tüketimini artırmak için ekmek yerine çorba tüketilebilir.

4 ay sonra diyete başlayın

Doğumdan sonra ki ilk aylar da anne ve bebeğin uykusu düzene girmeye başlar. Bunun için ilk 4 ay diyet önerilmez.

Tüketim miktarları nelerdir?

“Annenin alması gereken günlük kalori miktarı kilosuna göre değişim gösterir. Çoğunlukla 2000 kaloridir. Zaten emzirme ile 300 400 kalori kaybeder anne. Mesela bir tane köfte yaklaşık 70 kaloridir. Süt ürünleri 150 kaloriden hesaplanır. Bir dilim ekmek 70 kalori iken çorbanın kâsesi 150 kaloridir. Bu yüzden çorbaları az yağlı yapmalıyız. Porsiyon olarak meyveler 40 50 kalori sayılabilir. Bunun dışında 4 kaşık sebze yemeği 70 kaloridir. İçine et girdiğinde bu rakam 150’yi bulur. Günde sekiz kaşık sebze yemeği tüketebilirsiniz.

Bol miktarda sıvı tüketin

Doğumdan sonra ki dönemde anne doğumdan önceki döneme göre çok daha fazla su tüketimine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç hem annenin hissedebileceği susuzluk şeklinde olur hem de vücut faaliyetleri için daha fazlası gerekir. Şöyle ki doğumdan önce vücut gündelik ihtiyaçlarını 2 litre su ile hallede biliyorken doğumdan sonra üzerine süt oluşumu da eklenir ve bu ihtiyaç 3 litreye dayanır. Eğer 3 litre su çok fazla geliyorsa bunu meyve suyu, ayran, süt veya komposto gibi sıvılarla da giderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu