Anne & Çocuk

Fındık Anne Sütünü Artırır mı?

Fındık anne sütünü artırır mı

İki kadın doktora gidip “fındık yediğim zaman sütüm artıyor” demesinin üzerine bir araştırma başlatıldı ve bu araştırma doğrulandı. Fındık yiyen annelerin, yemek yemelerine oranla %10 kadar fazla sütü artıyor.

Giresun Üniversitesi‘nde yer alan bilim adamlarının araştırmalarına göre fındık, gerçekten de anne sütünü arttırıyor. Bununla da kalmayıp, sütün besin değerini de arttırdığı belirtiliyor. Eski zamanlardan beri emzikli kadınlara sütü bol olsun diye yedirilen fındığın mucizesi, Türk bilim adamları tarafından keşfedildi. 2 yıl boyunca bebeğini emziren annelerin üzerinde yapılan araştırmaların sonucu, olumlu oldu.

Bu araştırmaya göre her gün bir avuç kadar fındık yiyen bir annenin sütünün, diğer kadınlara oranla %10 miktarında arttığı gözlemlendi. Giresun’da yapılan incelemelerde, 0 ile 6 ay arasında bebeği olan anneler ve bebekleri baz alındı. Fındığın emzirme döneminde annelerin sütünün miktarına, besin değerine, bebeklerin büyüme ve gelişme dönemlerine ve annenin bünyesine olan katkısı izlendi. Bunun sonucunda görüldü ki fındık, anne sütünün artmasına yardımcı olan mucizevi bir besindir.

Bu araştırma için 90 annenin katılımı sağlandı ve bunlar 3 gruba ayrıldı. 32 anneye her gün, 40 gram fındık yedirildi. 29 anneye ise her gün aynı miktarda fındık ezmesi verildi. Kalan 29 anne ise hiç fındık yemedi. Annelerin fındık tüketimlerine bağlı olarak önceki ve sonraki süt miktarları incelendi ve anlaşıldı ki fındık tüketen annelerin sütündeki yağ oranı yükselip, miktarı artıyor. Burada asıl ilginç olan nokta, bu araştırmanın çıkış noktasının, iki kadının doktora gidip, “fındık yediğim zaman sütüm artıyor” şeklindeki açıklaması oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu