Sağlık

Fitoterapi nedir?

Fitoterapi nedir?

Konu İçeriği

Fitoterapi Yunan kelimesidir, “fito” (bitki) ve “tedavi” (tedavi) kelimelerinden oluşmuştur. Günümüz ilaçla tedavinin bir alanı olarak değerlendiriliyor. Fitoterapiyanın en geniş geliştiği ülke Almanya’dır. Burada ilaçlardan çok bitkilerden kullanılıyor ve derdim ki, tedavi yönteminin en güvenli şeklidir.

İlk çağlardan kullanılan ve artık günümüzde de tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilen Fitoterapi taze veya kurutulmuş bitkiler, onların yağlarının karışımı yoluyla hazırlanan ilaçlardan kullanım prosedürü. Onları ilaç olarak kabul etmek, çay gibi içilir veya masaj gibi uygulamak da mümkündür.

Fitoterapiyanın tarihine bakarsak, görürüz ki, bu tip müalic yöntemi MÖ 3000’e kadar uzanır. Yani, tedavi üslubunun bu formu çok eski bir tarihe sahiptir. Mesopatamiyada yaşayan Sümer, Asur, Akat gibi aşiretlerde bu tip tedavi yöntemlerinin olduğu tarihi araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Aslına bakarsak, öyle Mısır’ın özünde de bu tip tedavi yöntemi yaygın. Eski Çin ve Hindistan tıbbında da bitkilerle tedavinin özel yeri vardır. Yunan tıbbının babası sayılan Hippokratın eserlerinde bile bitki tedavilerinden konuşuluyor. İbn Sina bile bu tedavi yöntemi ile ilgilenmiş ve bu konuda bir takım yazıları da mevcuttur. O, “El-kanun fit-tıp” kitabında şifa bitkileri hakkında yazmış ve kullanım alışkanlıkları hakkında da yazmıştır.

Bildiğimiz gibi ilaçlar belirli kimyasal içeriklere oluşur, bu da organizmamızın birine olumlu etki edince birbirine ters etki yapabiliyor ve böylece vücutta hatta toksin yığılmalarına da yol açabilir. Fitoterapiyada ise ters etki diye bir kavram yoktur ve vücutta da toksinlerin birikmesi hali ile asla karşılaşmak mümkün değil. Sadece bir küçük nüans vardır ki, bu tip tedavi doğru uygulanmalıdır. Her vücudunun kendisinin işleme yapısı ve biçimi var. Körü körüne her bitkiden kullanmak olmaz.

Fitoterapi zamanı bitkilerle tedavi yapılarak insanın bağışıklık sistemi güçlendirilir, kalp-damar, dolaşım sistemlerinin işi normal hale getirilir. Ama yine vurguluyorum ki, bunu körü körüne uygulamak olmaz. Fitoterapi sırasında kan grubu, kalıtsal hastalıklar, geçirilmiş hastalıklar da dikkate alınmalıdır. Ayrıca vücudun her herhangi bir maddeye olan kişisel hassasiyetine mutlaka kontrol etmek gerekir. Buna göre de uzmanlara başvurmak en güzel yoldur.

Fitoterapi bir daha kanıtlıyor ki, doğa bizim en yakın dostumuzdur. Otların ve şifalı otlar yardımıyla bir çok hastalıkları tedavi etmek mümkündür. Bunun için sadece onların özellikleri ve etkileri hakkında bilgili olmak gerekir. Fitoterapi hem de sağlıklı yaşam tarzıdır. Örneğin, gün içinde adice yeşil çay içmek, papatya çayı içmek veya diğer sakinleştirici çaylar içmenin kendisi de işte öyle fitoterapiya içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu