Hamilelik

Gebeliğe hazırlık için genel öneriler

Gebeliğe hazırlık için genel öneriler

Baş ağrısı ve gebelik: Normal bir hamilelik dönemi geçirmek için çok iyi bir plan kurmak gerekir. Hamile kalma planınızı gerçekleştirirken üzerinize düşen bazı görevler vardır. Aşağıda yazılanlar hamile kalmayı düşündüğünüz andan itibaren dikkat etmeniz gereken hususlar.

Prekonsepsional görüş (gebelikten önce muayene) kavramı

İlk yapmanız gereken şey gebelikten önce bir doktor kontrolünden geçmektir. Bu muayenenin amacı hamilelik, doğum sırasında ya da doğum sonrasında anormal durumların oluşma riskini artıracak “risk faktörlerinin” belirlenmesi ve gebe kalmadan önce gerekenlerin tedavi edilmesi (kansızlık, enfeksiyon gibi), gebelik takibini değiştirilebilecek özellikleri belirleyerek gebelikte takip planının çekilmesidir (önceleri çocuk düşürme, ölü çocuk doğurmuş olma, erken doğum olmak gibi). Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçların gebeliğe göre tekrar çözümlenmesi de bu muayenede dikkate alınacaktır.

gebelik-onlemler-2

Hayat tarzını gözden geçirerek gereken değişiklerin yapılması

  • Hamile kalmayı planlandığınız anda eğer sigara içiyorsanız, bu alışkanlığı terk etmeli ve aynı zamanda sigara içilen yer dende uzak olmalısınız. İçki ve bu gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa, onlardan çekin melisiniz ve kullanımına son koymalısınız.
  • Akne (sivilce) ilaçlarının bazıları erken hamilelik döneminde kullanıldığı zaman gelişmekte olan bebek için aşırı tehlikeli olabiliyor. Ağrı kesici olarak parasetamol tekibli dermaları kullanmak önerilir.
  • Düzenli beslenmeye daha şimdiden başlamalısınız. Başka nedenlerle doktora muayeneye gittiğiniz her durumda doktorunuzu hamile olabileceğiniz hakkında haberdar etmelisiniz.
  • Evinizde kedi besliyorsanız ve toksoplazma tetkikleriniz bu hastalığı bulaşmadığını gösteriyorsa, kedinin necasetinden uzak durmanız önerilir. İlave tedbir olarak toksoplazmadan korunmak için çiğ et yemekten uzak olmalısınız.
  • Sauna, vücudu aşırı yoran sporları hamile kalmayı planlayanlar için uygun faaliyet değildir.

gebelik-onlemler-3

İş hayatı şartlarının gözden geçirilmesi

İş yerinde ve evde bilgisayar kullanan anne adaylarının bebeklerinde anormal bir durumun oluşma riskinde üreme saptanmamıştır. Ek olarak belirtelim bilgisayarlar elektrik yüklü atom veya molekülün neden olan herhangi bir radyasyon yaymazlar. Yine de ek bir önlem olarak bilgisayarınıza ekran koruyucu taktırıp işinize devam edebilirsiniz.

Kimyasal maddelerin üretildiği veya ortaya çıktığı iş türlerinde çalışanlar ise (boya, sanayi gibi) doğabilecek riskler için kurum doktoruna gitmeli ve gerekirse, işledikleri alanı bir süreliğine değiştirmelidirler. İş yerinde ışınlama maruz kalanlar (röntgen ve bu gibi aparatlarla çalışanlar) gebeliği planladıkları andan itibaren durumu işledikleri yerde yetkili olan birine demeli ve kurum doktorunun meslehetile radyasyon yayan ortamdan uzak olmalıdırlar.

gebelik-onlemler-1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu