Hamilelik

Gebeliği ertelemek isteyen kadınlar için

Kadınlar için gebeliği erteleme yolları

Kariyerinde yükselmek isteyen ya da çeşitli nedenlerden dolayı bebek sahibi olma planlarını erteleyen bayanların gebeliklerini ertelemek adına pek çok yöntemi denedikleri bilinmektedir. Ancak son zamanlarda kadınların bilinçsizce gebeliklerini ertelemelerine bağlı olarak ilerleyen zamanlarda çocuk sahibi olmaları da zorlaşmaktadır. Bu durumu önlemek adına bayanların gebeliklerini ertelemeden önce bir doktora başvurarak yumurtalıklarını ve çocuk sahibi olup olamayacaklarını araştırmaları gerekir.

Belirli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olmak istemeyen ya da çocuk sahibi olma tarihini erteleyen bayanların dikkat etmesi gereken konuların başında gebeliği ne kadar süre erteleyecekleri gelmektedir. Yani gebeliğin ertelenmesi için belirlenecek olan süre tespit edilmeli ve buna göre doktora başvurulmalıdır.

Doktor gebeliği ne kadar erteleyebilir?

Gebeliğini erteleme düşüncesi ile doktora başvuran bayanlarda bu ertelemeden önce kadının yumurtalık rezervileri incelenmektedir. Yumurtaların durumu, rezervilerdeki yumurta yoğunluğu ve yumurta kalitesi gibi detaylar tek tek incelenmelidir. Her kadının yumurtalık rezervi ve yumurta kalitesi farklı olduğu için her bayanın farklı farklı değerlendirilmesi şarttır. Doktorlar gebeliğin ertelenmesi ile ilgili olarak yapmış oldukları incelemelerden analizler çıkarırlar. Hazırlanan analizlerde bebek sahibi olma süresi ayarlanabilir. Kişilere gebeliklerini en fazla ne kadar süre geciktirebilecekleri konusunda bilgi verilir. Bu sayede sağlıklı bir gebelik ertelenme kararı verilecektir.

gebelik-erteleme

Gebelik ertelenme süresi nasıl belirlenir?

Yumurtalıklarda yer alan rezervinin incelenmesi ile gebelik süresi ertelenebilmektedir. Rezervinin incelenmesi ise farklı yollardan yapılabilmektedir. Kişilerin akrabalarının çocuk sayıları, adetten kesildikleri dönemler, menopoz yaşları gibi pek çok detay önemli bilgiler olabilmektedir. Ayrıca kişilerin ailesinde erken menopoz gibi hastalıkların bulunması da dikkate alınmaktadır. Gebelik ertelemesi için başvuran bayanların yumurta rezervileri çeşitli testler ve ultrason araştırması ile de incelenmektedir.

Ultrason muayenesi sırasında yumurtalıkların büyüklükleri, sayıları gibi veriler önemli bir hale gelebilmektedir. Adetin ilk 3 gününde bayanlara çeşitli kan testleri de uygulanabilmektedir. Yumurta rezervileri hakkında bilgi sahibi edinerek gebeliğini erteleyebileceği süreyi öğrenen bayanların aynı zamanda eşlerinin de bu tür muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Çocuk sahibi olmayı erteleyen bayanlar kadar çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarında bu tarz testlerden geçmesi daha sağlıklı sonuçlar almalarını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu