Hamilelik

Gebelikte hipertansiyona dikkat!

Gebelikte hipertansiyona dikkat edin!

100 gebeden 6’sında hipertansiyon görülmektedir ve bu durumun ciddiye alınması gerekir! Hipertansiyon olan anne adaylarında felç riski artmaktadır. Bu rahatsızlık anne adayının sağlığını tehdit ettiği gibi bebeği de riske sokar. Bu durumda anne adayları mutlaka uzman doktora başvurulmalı ve tedavileri olmalı.

Kardiyoloji uzmanı olan Doç. Dr. Zeynep Tartan hamilelikte meydana gelen hipertansiyonun ne gibi riski olduğunu ve nasıl tedavi olunduğunu anlatıyor.

Anne adaylarından yüksek tansiyonu olmayanlar, seyrek olsa bile hamilelikte yeni başlayan yüksek tansiyon görülebiliyor. Normal olarak hamilelikte kan hacminin ve nabzın dakikada daha çok artmasına rağmen tam aksine anne adayının tansiyonu git gide düşer. Bu dönemde artmakta olan östrojen hormonuna bağlı olarak anne adayları yüksek tansiyondan korunmuş olur.

Gebelikte görülen hipertansiyon nedir?

Bu dönemde görülen hipertansiyon, normal hayatında yüksek tansiyondan şikayeti olmayıp, hamileliğin 20. haftasından sonra meydana çıkan büyük tansiyonun 140 mmHg olması, küçük tansiyonun ise 90 mmHg’nın üzerinde olmasıdır. Yüksek tansiyon doğum gerçekleştikten 12 hafta içerisinde normale dönmektedir. Lakin bazı annelerde kalıcı olabiliyor bu durumda tedavi görülmesi gerekir.

Bilindiği üzere hamilelik döneminde hipertansiyon görülme olasılığı yüksektir ve bu dönemde anne adaylarının tansiyon ilacı tüketmesini uygun görmemekteyiz. Lakin zorunlu olduğu takdirde bebeğin sağlığını tehlikeye atmadan tansiyonu normale getirecek ilaçlar kullanabilirler.

Dikkat edilmesi gereken asıl konu, sadece bir kez ölçülüp direkt hipertansiyon teşhisi konulması çok yanlıştır. Bunun için anne adayının yüksek kan basıncı varlığı 4 saat arayla ölçüldüğü zaman en az 2 ölçümde tansiyonun 140-90 mmHg değerleri üstünde çıkması gereklidir. Tansiyon çıkan anne adaylarında ilk tansiyon değeri 160-110 mmHg altında seyrettiği zaman ilaç verilmemesi diğer yöntemlerle tedavi olunabilecektir.

Hipertansiyon felç riskini artırır!

Hipertansiyon görülen anne adaylarında felç riski fazladır ve bu %15-25 gibi bir oran ile kadın preeklampsiye dönüştürmesi olası bir durumdur. İlk kez gebe olan anne adaylarında bu hastalık olursa diğerlerinde de olabilir.  Tansiyon değeri yüksek olmadığı müddetçe gebeliği etkilemez. 160-110 mmHg ve bunun üzerinde görülen tansiyon değerleri sonucunda erken doğum riski olur, bebeğin gelişimi geç olur, plasenta konumundan kısmi olarak ayrılabilir ve hatta en kötüsü de bebek ölebilir!

Çok kilo alınmaması ve tuz tüketimi az olmalı!

Gebelikte hipertansiyon hastalığı olan kadınlar bir uzman tarafından preeklampsi riski olabileceği için yakın takibe alınmalıdır. Hekim bu dönemde her hafta değerlendirme yapar. Değerlendirme yaparken idrardaki protein miktarını ve alınan kanların test sonucunu takip etmektedir. Bu hastalık teşhis konulan hamile kadınlarda hipertansiyon ilacı başlanır ve yatması uygun görülür. Anne adayı olmadan genel kontrolden geçip hipertansiyonun olup olmadığını, önceden araştırması mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu