Kadinlive.com

Güneşten nasıl yararlanılır?


Güneşten nasıl yararlanılır?

Ne kadar sağlığımıza yararı olsa da güneş ışınları cildimize olumsuz yönde etki edebiliyor. Kışın cildimiz kuruyarak nemsiz kalır ve matlaşır daha sonra güneş cildimize temas edince farklı sorunlar ortaya çıkar. Atopik bünyeye sahip olan kişilerde bahsettiğimiz sorun yoğun ve uzun sürüyor.

Kişilerin ciltlerinin güneşe maruz kalan kısımlarında deride dökülmeler, koyu koyu lekeler, yanıklar veya kısa vadeli olmayan kötü huylu tümörün oluşumu ile erkenden cilt yaşlanması belirlenmektedir. Değişen ısı değerleri deride rastlanan bazı bulaşıcı hastalıkların oluşum sıklığını artırır.

gunes1

Prof. Dr. Dilek Demir Erol, güneşe çıkmadan önce tedbirlerin alınması gerektiğini öneriyor. Kişinin cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Dışarıya çıkarken de cilt tipine uygun güneş koruyucu kullanmalarını öneriyor. Deri hastalıkların bazıları ise güneşle temas halinde daha çok şiddetlendiğinden ötürü; bilhassa sivilce, akne, egzama, uçuk gibi hastalıklarda güneşten kaçınmak gerekir. Güneşten korunmak için önerilen dermakozmetik ürünlerinden iyi sonuç alınması için bu ürünlerin iyi seçilmesi gerekir.


gunes2

Kullanılan güneş kremleri kaç faktörlü olmalıdır?

Günlük yaşantımızda güneşten korunmak için birçok ürün kullanırız. Bu ürünler; ışıkları yansıtır, zararsız ışın demetlerine veya enerjiye çevirerek etkisini gösteriyor. Bu güneş ürünlerinde elde etmek istenen etki UVB, UVA ışınlarını bloke etmesidir. Normal günlük yaşantımızda çok kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalmamız durumunda 15 faktörlü ürün yeterlidir. Uzun süreli güneşe maruz kalındığında ise 30 veya üstü faktör tercih edilmelidir. Ürünleri seçerken filtresi olması dikkat edilmelidir.

Güneşe hassas olan ciltlerde genetik hastalarda 50 faktör ve üstü ürünler kullanılmalı, giysileri açık renkte olmalı ve koruyucu olmalı şapkaları geniş terekli, güneş gözlükleri takmaları öneriliyor. Ciltleri yağlı olan kişilerde su bazlı, kuru olanlarda yağ bazlı ürünler önerilir. Yüzümüzle beraber ellerimizin de korunması gerektiğini unutmayın. Yaz mevsiminde kullanacağımız ürünler en az 8 faktör olmalıdır. Unutmayın eller hassastır burada oluşan hasarlar zor geçmektedir.

gunes3

Bronzlaştırıcı kremlere dikkat!

Kullanmakta olduğumuz kozmetik ürünlerin içerisindeki kimyasallardan dolayı kullanırken hassasiyet göstermemiz konusunda öneride bulunmaktadır Prof. Dr. Erol bu tür kimyasalları deri yolu ile almak kimyasalları yutmaktan daha çok risk içerdiğini söylemektedir.

Derimiz yolu ile vücudumuza girebilen sonrasında hemen dolaşıma karışan kimyasallar, organlarımıza hızlı bir şekilde taşınır. Sonra da devamlı kullanıldıkları için dokularımızda depolanır. Yaz mevsiminde bilhassa kadınların sürekli kullanmış olduğu bronzlaştırıcı ürünler 22 tane kimyasal içerir. Kullanımı ise tahriş, kurdeşen ve hormonlarda bozukluklar meydana gelir. Bu sebeple ürünleri kullanırken içeriklerine bakıp çok dikkatli olunmalıdır.

Dr. Erol kişiye özel dermakozmetik ürünlerin kullanılmasını öneriyor. Bu ürünler kişinin cilt yapısından tutun genetik özelliklerine kadar özel hazırlanmaktadır. Sonuç olarak prof. Dr. Erol bu ürünlerin kişilere özel ve organik üretilmesi neticesinde daha iyi sonuçlar alınacağını da ekliyor.

güneş manset

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git