Hamilelik

Hamile bayanların gıdası

Hamile bayanların gıdası ve beslenmesi nasıl olmalıdır?

Hamilelik döneminde beslenmenin kalitesi bebeğin sağlıklı doğmasına, onun beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimini olumlu etkiler. Gözlemler sırasında anlaşılmıştır ki, hamile kadınların bir çoğunda kan hücrelerinin oluşumunda gereken folikasit, bebeğin fiziksel, zihinsel gelişiminde etkili olan iyot ve kemiklerin gelişiminde gerekli olan kalsiyumlu gıdalara üstünlük vermek gerekir.

Her yıl dünyada doğan altı bebekten birinin 2500 gramdan az ya da vaktinden önce doğduğu biliniyor. Bunun temel nedeni hamilelik döneminde annenin iyi gıda almamasıdır.

hamilelik-döneminde-besinler-1

Hamilelik döneminde gıdaların enerjisi ve gıdaya olan talep artıyor. Bu ihtiyaç ödenmemesi bebeğin gelişimi için gerekli olan besin maddeleri annenin vücudunda bulunan vitamin ve proteinlerle değiştirilir. Yani bebek kendisine gereken maddeleri anneden alır. Bunun sonucunda annede çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve vücudun enfeksiyonlara karşı direnci azalır. Böyle durumlar doğum riskini artar, gebelik zehirlenmesi ve anne ölümü gibi durumlara neden olabilir. Bebeklerde ise ölü doğum veya fiziksel, zihinsel gelişimin gerilemesi, hastalıklara karşı vücudun direncinin azalmasına yol açıyor.

Beslenme hem anne, hem de bebek için önemli bir konudur. Hamileliğin hangi ayında olmasınız da olun beslenmeye dikkat etmek için geç değil. Hatta ahir aylarda olsa bile, anne kendi beslenmesine dikkat eder, vitaminlerden, demir ve kalsiyumdan kullanıyorsanız, bu yine de bebeğin gelecekteki gelişimi için çok önemli olur. Bu nedenle anne olmaya hazırlananlar bunlara dikkat etmelidirler.

hamilelik-döneminde-besinler-2

Günlük yediklerinize her gün en az 2 bardak süt veya yoğurt eklenmelidir. Sütün içeriğinde B ve D vitaminleri, kalsiyum, protein ve birçok yararlı maddeler mevcuttur. Hamile kadın bebeğinin sağlığı, kemikve sinir sisteminin düzgün şekillenmesini yardım etmek için sütten çok kullanmalıdır. Ayrıca bir veya iki kibrit kutusu boyutunda peynir yemeniz önerilir. Çiğ süt ve ondan hazırlanmış peynirlerde zararlı mikroplar mevcut olduğundan pastörize edilmiş süt ve peynirlerden kullanın. Günlük yemekten ilave bir adet yumurta, et, balık, nohut ve incir kullanmak önerilir.

Vitaminlerle zengin olan taze gök yeşillik ve meyveyi her gün düzenli olarak kullanmayın. Çalışın azar azar, ama sık sık misiniz. Böyle olunca yemek çabuk sindirilir ve bağırsakta tıkanma oluşmaz. Dinimizde bu konuya dikkat edilmiştir. Hatta oruç tutmak farz buyrulduğundan Ramazan ayında hamile ve süt veren annelere zarar verebileceği takdirde onlara oruç tutmak farz buyrulmamıştır, sonraki aylarda ise kazaları önemli buyrulmuştur.

hamilelik-döneminde-besinler-3

Balın faydaları malum. Balın terkibinde çoklu vitaminler, tuz ve mineraller mevcuttur. Hamile kadın iyi olur ki, balı süt ile karıştırıp içsin. Bunun hem anneye, hem de bebeğe faydası var. Hurma Allah-u Kuran-ı ismini çektiği meyvelerden. Her gün birkaç çeşit süt ile beraber yemekte de fayda var. İnnab yemek de çok faydalıdır. Hamile kadınlara faydalı olan meyvelerden biride incirdir. Kış aylarında hamilelik geçiren bayanlar onun karasından kullanabilirler.

hurma

Yumurta çok vitaminlerle zengin olan gıdadır. Onda B6, E ve D vitaminleri mevcuttur, bu da gelişmekte olan bebek için zorunludur. Ayva bebeğin zihni gelişimi için çok faydalıdır. Bu nedenle hamilelik sırasında ayvadan da yararlanmak gerekir. Hamile kadınlar hamilelik döneminde vitaminlerle zengin olan armut dan yararlanabilir.

Allah Teala’nın yarattığı tüm nimetler güzeldir. Oluşturulan besinlerin her birinde bebeğe gereken vitaminler, proteinler mevcuttur. Her bir gıdanın kendine özgü olan vitaminleri var. Bu nedenle hamilelik döneminde herkes yediklerine dikkat etmelidir.

hamilelik-döneminde-besinler-4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu