Kadinlive.com

Hamile (Gebe) Kalamama Kısırlık (İnfertilite), Nedenleri ve Tedavisi


Hamile (Gebe) Kalamama Kısırlık (İnfertilite), Nedenleri ve Tedavisi

Gebe kalma oranları her çift için farklılık göstermektedir. Gebelik oluşturma potansiyeline sahip olan çiftler, korunmadan bir adet döngüsü boyunca düzenli ilişkide bulunarak kadının gebe kalmasını sağlayabilirler. Bu durumda gebe kalma oranı yaklaşık %20-25’tir. Yani hiç bir sağlık problemi olmayan bir çift için bile gebe kalma süresi yaklaşık 4-5 ayı bulabilir. Bu durumda etkili olan şey doğru zaman denilen şans meselesidir. Bu yüzden hemen tedirgin olmaya gerek yoktur. Deneme sayısı ve süresi arttırılarak hamile kalma şansı da artırılabilir.

Bu denemeleri yapmalarına karşın hala gebelik oluşturamayan çiftler ise “gebelik kabiliyeti düşük” olan kesimde yer alıyor olabilir. Yani kadın zor gebe kalıyor olabilir. Bu kategoride yer alan bir çift korunmadan bir adet dönemi boyunca düzenli ilişkiye girse dahi her ay kadının gebe kalma oranı %2-3’lere inebilmektedir. Böyle bir çift tedavi başvurmadan gebe kalmak istiyorsa 4-5 yıllık bir deneme süresinde ancak bu şansı yakalayabilir.

Tedavi ile (Hamile) Gebe Kalan Çiftler

Son grup çiftler ise gebe kalma oranı %0 olan kategoridir. Bu, çiftte gebeliğe engel durumlar olduğu anlamına gelmektedir. Bu kategori çiftler arasında çok az bir kesimi oluşturur ve gebe kalmak için tedavi şarttır. Halk arasında kısırlık diye bilinen sorun aslında bu grupta yer alan çiftlerin yaşadığı sorunlardır. Gerekli ve uygun tedavi ile gebelik oluşturulması mümkündür.

Mesela, kadındaki her iki tüpün tıkalı olması, yumurta oluşmaması gibi faktörler olabilir. Sorun yalnızca kadında değil erkekte de olabilir. Mesela erkeğin sperm sayısının az veya hiç olmaması ya da kalitesinin düşük olması gibi etkenler de gebeliği engelleyebilir. Bu durumlar tedavi gerektirir.


Kısırlık “İnfertilite” Tanımı

Tıp dilinde infertilite olarak bilinen kısırlık, doğurgan çağdaki kadının bir yıldaki tüm adet döngüsü boyunca korunmadan düzenli ilişki yaşamasına rağmen gebe kalamamasıdır. Daha önce hiç gebelik oluşmamışsa birincil kısırlık (primer infertilite), bir kez çocuk sahibi olduktan sonra kısırlık yaşanmışsa ikincil kısırlık (seconder infertilite) olarak adlandırılmaktadır. Bu durum da göstermektedir ki kısırlık hiç çocuk sahibi olamama durumu değil, gerekli zemin oluştuğu halde çocuk sahibi olamama halidir.

İnfertilite tanısı konulabilmesi için en az bir yıl geçmiş ve şartlar oluşmuş olmasına rağmen gebe kalınması sağlanamamalıdır. Bir yılı doldurduktan sonra ise kısırlık şüphesi ile doktora başvurabilirsiniz. Deneme süresini çok uzun tutmamanız hem psikolojik, hem fiziksel hem de maddi açıdan size fayda sağlayacaktır. Mesela üç yıl deneme süresi doktora başvurmanız halinde tedavi daha güç olabilmektedir.

Hatta bazı çiftler için bu bir yıllık deneme süresi bile fazladır. Anne adayının 35 yaş üstü olduğu durumlarda veya çiftlerden birinde gebeliğe engel olan bir durumun varlığı haline bir yılı beklemeden doktora başvurmalıdırlar.

Hamile (Gebe) Kalamama Nedenleri

Gebelik oluşmamasının ilk nedeni yukarıda oranlar üzerinden bahsettiğimiz şanssızlık. Yani gebe kalmak için doğru zamanı yakalayamama halidir. Bu durumda deneme süresi artırılarak gebelik şansı yakalanabilir.

Bu yol denediği halde gebelik sağlanamamışsa bir uzman doktora başvurmakta fayda vardır. Çünkü gebeliğe engel bir durum olması ihtimali yüksektir ve yapılan doktor kontrolleri ile bu durum aydınlatılmaya çalışılacaktır.

Gebelik oluşturamayan çiftler analiz edildiğinde %40 oranında kadında problem olduğu saptanmıştır. Yine %40 oranında erkekte problem olduğuna saptanırken, %20 oranında da her iki cinste problem olduğuna rastlanmıştır.

Toplumda gebe kalamama halinde kadınlardan kaynaklı sorunların daha öncelikli olduğuna dair bir kanı olsa da, görüldüğü gibi her iki cinste de problem görülme oranı aynıdır.

Bazı çiftlerde ise tüm araştırmalara rağmen hiç bir probleme rastlanmamıştır. Bunlar ise tetkik yapılan çiftler arasında %10’luk bir paya sahiptir. Bu çiftlerde kısırlık nedeni bulunamadığı için açıklanamayan infertilite tanısı konulmaktadır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde bu tanı da artık azalmakta ve sorunlar ortaya çıkarılmaktadır. Bir hastalığın tanısı koyulmak çok önemlidir, çünkü tedavinin başlangıcı tanıdır.

Kısırlıkta Yaşın Etkisi

Tesadüfen seçilen kadının 25 yaşında ve erkeğin de yakın yaşlarda olduğu 100 çift üzerinde yapılan araştırma sonucu bize istediğimiz verileri sağlayacaktır. Bu gruptaki çiftler korunmasız olarak düzenli ilişkide bulunmaları halinde bu kadınların yarısı 5.5 aylık bir sürede gebe kalmaktadır. Kadının yaşında gerçekleşen her 5 yıllık artış ise gebe kalmak için deneme süresini ikiye katlamaktadır. Yani 30 yaşındaki bir kadın ortalama 1 yılda gebe kalabilecektir.

Bir yıllık deneme süresine rağmen gebe kalamama sorunu 30-34 yaş arasındaki her 7 kadından birinde görülürken, 40 yaş üstü kadınlarda ise her 4 kadından birinde gebe kalamama sorunu yaşanacaktır. Bu durum da açıkça göstermektedir ki doğurganlık çağındaki kadınların yaşı ilerledikçe gebe kalma oranları azalırken, deneme süreleri artmaktadır.

İlişki Sıklığı

Çiftlerin normal ilişki süreli haftada iki olarak kabul edilmektedir. Bundan daha az ilişkide bulunanlarda deneme süresi daha uzun olacaktır. Haftada ikiden fazla ilişkide bulunan çiftlerde ise gebe kalma oranı en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu durumun sebebi ise ilişki sıklığı arttıkça, kadının yumurtlamadan önceki birkaç gün ve yumurtlama günü olan en doğurgan dönemlerine denk gelme ihtimallerinin artmış olmasıdır. Çiftler bunu nazara alarak yumurtlamaya yakın günlerde ilişkide bulunma sıklığını arttırarak, gebelik oluşturma ihtimalini de arttırabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git