Hamilelik

Hamile kadınların sıkça sordukları 8 soru nedir?

Hamile kadınların akıllarına takılan 8 soru

Hamilelik oldukça heyecanlı ve sorumluluk isteyen bir yolculuktur. Bu yolculukta ise anne adaylarının aklına çeşitli sorular takılabilir. Anne adaylarının aklına takılan sorulardan 8 tanesi ise şunlardır:

01. Ultrason ile muayene bebek için zararlı mıdır?

Ultrason ile yapılan muayenelerin zararsız olduğu söyleniyor. Ancak %100 oranında zararsız olduğu konusunda fikir ayrılıkları var. Bu nedenle de annelerin sadece bebeklerin gelişimini takip etmek adına ultrason cihazlarından yararlanmaları yeterli görülüyor.

02. Gebelikte araba ile seyahatte nelere dikkat etmek gerekir?

Araba ile yapılan seyahatlerde annelerin sıkça ara vermeleri ve özellikle tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Vücudun düzenli olarak hareket ettirilmesi, ellerin kolların egzersizler ile açılması sağlıklı olacaktır.

03. Seyahatte ne kadar yemek yemeli?

Seyahatlerde genellikle anneler daha çok besin tüketmeye çalışabilir. Ancak genel olarak hamilelik süresinde 6-20 kilo alınabilir. 0-3 ayda 2400 kalori, 3-6 ayda 2600 kalori ve 6-9 ayda ise 2800 kalori almak gerekir. Seyahat sırasında annelerin gerekli vitamin ve minerallerden bol bol almaları gerekir. Bu sayede sorunsuz bir seyahat geçireceklerdir.

04. Hamilelik dönemine vücutta çatlaklar meydana gelir mi?

Gebelik döneminde karnın genişlemesi ile birlikte deri de gerilmektedir. Buna bağlı olarak hamileliklerin %70’inde çatlaklar görülebilir. Hamileliğin 18. ayından itibaren annelerin karın bölgesine sürecekleri özel yağlar ile çatlakları önleyebilirler.

05. Hamilelikte hangi gıdalar tüketilmemelidir?

Hamilelik döneminde tüketilen bazı besinler anne vücudunda toksoplazma hastalığına neden olmaktadır. Çiğ yumurta, çiğ et gibi çiğ ürünler kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca salatalık gibi ürünler de alındıkları andan itibaren yıkanıp yenmelidir.

06. Hamilelikte yaşanan sıkıntılar nelerdir?

Hamilelik döneminde bayanlar hormonların değişimine bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar yaşanabilir. Progesteron hormonunun artmasına bağlı olarak bebek anne rahminde rahat ettiği gibi anne ise yorgun bir ruh haline bürünebilir. Bol bol dinlenerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Ayrıca bebeğin son aylara doğru anne midesine baskı yapmasından dolayı annede mide yanması oluşabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bol bol su ve süt içilmelidir. Gebelikte anne adayları kabızlık sorunu yaşayabilirler. Bu durum için doktor tavsiyesi olan ürünler kullanmalıdırlar. Hamilelikte bebeğin baskısından dolayı idrar sıkışması da yaşanabilir. Bu konuya da dikkat edilmelidir.

07. Bebek ilk kez ne zaman hareket eder?

Bebeklerin hareket etmesi 18 ya da 20. haftada meydana gelmektedir. Bebeklerin bundan önce hareket ettiği pek de görülmez. Bu yüzden anne adayları korkmamalıdır.

08. Doğumun başladığı ne zaman anlaşılır?

Doğumun başladığını haber veren sancılar ve suyun gelmesi olarak bilinmektedir. Gebelikte sıkça gelen sancılar eğer şiddetli ve 3 dakikada bir geliyorsa bu doğum sancısıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu