Hamilelik

Hamile misiniz? Gebelik Belirtileri

Hamile misiniz? Gebelik Belirtileri

Bazı çiftler bebek istememekte ya da vaktinin erken olduğunu düşünmektedirler. Ancak bazı durumlarda acaba hamile miyim ya da eşim hamile mi gibi tereddütler akıllarda oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda sorunun cevabını edinmek hiç de zor değilken bazı bilgilerin edinilmesi gerekmektedir. İşte sizler de acaba hamile miyim sorusunun cevabını merak ediyor iseniz bu durumda doğru yerdesiniz.

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Hamile olduğunuzu anlamaya yönelik bazı belirtiler şunlardır.

Hesaplarınıza göre belirlediğiniz adet gününde adet görmemeniz ve bunun olağandan uzun süre ile gecikmesi. Eğer adet gördüyseniz ancak normal adetlerden farklı olduğunu hissediyorsanız bu durumda da hamile olabilirsiniz. Bu farklılıklar zamanı ile alakalı olabileceği gibi miktarı ile de alakalı olabilir ya da adet belirtilerindeki değişiklikler ile de ilgili olabilir.

Memelerde dolgunluğun hissedilmesi ya da meme başlarında karıncalanma gibi bir hissin belirmesi ve meme uçlarının koyulaşması hamilelik (gebelik) belirtisi olabilir. Kusma, bulantı ve baş dönmesi de herkesçe bilinen hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra vajinadan gelen salgılarda artış yaşanması, sürekli bir uyku hali ve sık aralıklarla idrara çıkma hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

Ancak şimdiden belirtmek gerekir ki bu belirtiler başka bir tanının da belirtisi olabilirler dolayısıyla hemencecik kanaat getirmemelisiniz. Kesin bir sonuç elde edebilmek için hamilelik testi yapmanız gerekmektedir.

Hamile Olduğunuzu Kesin Bir Şekilde Öğrenme

Hamile olduğunuzdan emin olabilmeniz için gebelik testi yapmanız gerekmektedir. Bu gebelik testleri sayesinde normal bir zamanda kan ya da idrarda çok az miktarda olan HCG hormonu hamile olmanız halinde artış gösterecektir. HCG hormonuna ait olan beta fraksiyonunun ölçülmesi hamile olup olmadığınız hakkında kesin sonuçları sizlere verecektir.

Hamilelik testlerini idrar üzerinden de yapabilirsiniz. Eczanelerde bulunan bu testler aracılığıyla büyük oranda hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki adet kanamalarının gecikme süresinin 10 günden kısa olması halinde bu testlerin başarı payı düşmektedir. Dolayısıyla bu unsuru da göz önünde bulundurmanız sağlıklı olacaktır.

Gebelik tanısının koyulabilmesi için kullanılan yöntemlerden bir diğeri de ultrasondur. Bu iki türlü olmaktadır. ilkinde adet görme süreniz 1 hafta gecikmiş ise vajinal ultrason kullanılarak gebe olup olmadığınız tespit edilebilmekte. Eğer adet süreniz en az 10 gün geçmiş ise bu durumda karından bakılan ultrasonla (abdominal) gebelik testi yapabilmeniz mümkündür.

Sizler de yukarıda bahsettiğimiz testleri kullanmak suretiyle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu