Kadinlive.com

Hamilelik sırasında idrarda proteinin artması


Hamilelikte protein artması

Hamilelik kadınların vücudunda çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Bebeğin gelişi ile birlikte karaciğer, kalp damar hastalıkları, tiroid bezi gibi pek çok sistem bu durumdan etkilenir ve baskı yaşar. Kadın vücudunun sağlam olması ve düzenli bakım görmesi ile bebeklerin gelişimi de annenin gelişimi de sağlıklı olabiliyor. Ancak çeşitli sorunlara bağlı olarak anne vücudunda bozulmalar meydana gelebilir.

İdrar üzerinde proteinin artması kadın vücudunda çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilir. Normalde idrar içerisinde protein olmamalıdır. Ancak hamilelik nedeniyle idrarda protein azda olsa bulunabilir. Proteinin artması ile birlikte annede böbrek ağrıları, idrarda koku ve sararma meydana gelebilir. İdrarda protein miktarının artması böbrek rahatsızlıklarının habercisi olabilir.

Eğer anne adaylarında protein miktarının artması görülür ise doktora başvurmak ve düzenli bir inceleme yapmak gerekir. Yapılan incelemeler sonucunda idrarda protein fazla oranda çıkarsa bitkisel antiseptik preparatlar, antibakteriyel ilaçlar verilebilir. Böbreklerdeki sorun ortadan kalkmaya başladığında idrardaki proteinde azalacaktır.

Hamilelik döneminde anne idrarında protein artışı olabilir. Bu sadece 28. haftada oluşmaya başlar ve zaman içerisinde geçmeye başlar. Doğum ile de tamamen ortadan kalkar. Annede gecikmiş toksikoz birikmeye başlarsa bu durum anne ve bebeğin ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle idrardaki protein birikmesine neden olan bu durum önceden görülmeli ve tedavisine başlanmalıdır.


Gecikmiş toksikoz yani hestoz idrar içerisinde artmaya başladığında idrardaki proteinde artmaya başlayacaktır. Bu artışla birlikte annede ödemler meydana gelebilir. Annede ağrılar oluşabilir. Kalp krizi, akciğerlerde ödem gibi çeşitli sorunları da beraberinde getiren bu durumun önlenmesi için annenin düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi ve doktoruna şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması gerekmektedir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi sorunları da beraberinde getiren hestoz durumunun tedavi ile ortadan kaldırılması gerekir ve anne normal doğum değil sezaryen doğum yapabilir. Ancak böyle bir durumda bebek ve anne kurtarılabilir. İdrarda protein artışının önlenmesi için annenin mutlaka protein tüketimine dikkat etmesi ve fiziki açıdan kendini zorlamaması gerekir. Aşırı stres yaşanması durumunda da kişiler çeşitli sorunlar yaşayabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git