Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Sporun Faydaları

Hamilelik Sürecinde Sporun Faydaları

Hamilelik süreci özellikle anne adayları için oldukça zorlayıcı bir süreç olduğundan bu noktada sporun faydaları anne için önemli olduğu kadar bebek için önemlidir. Bu nedenle annenin hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte doktor gözetiminde mutlaka spor yapması gerekiyor. Farklı spor seçenekleri üzerinden tercihler yapılarak bu şekilde ilerleyen dönemlerde özellikle olması gerektiği şekilde hareketlerin yapılması normal doğum oranınıda arttırmaktadır.

gebelikte egzersiz1 hamilelikte sporun faydaları

Bebeğin daha iyi bir gelişme sahip olması noktasında sporun faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle anneler tarafından daha çok tercih edilen Yoga normal doğum yapmak isteyen annelerin daha rahat bir doğum geçirmesine yardımcı olmaktadır. İlk aylarda rahat bir şekilde yapılan spor özellikle son dönemde daha dikkatli şekilde yapılması gerekir. Bu nedenle bir uzman ile çalışılabileceği gibi evde kendinizin yapacağı hareketler de istediğiniz etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır.

Hamilelik Yogası İle Sağlıklı Gelişim

Hamilelik süresi boyunca annenin daha sağlıklı olması ve bebeğin gelişimine etki etmesi nedeniyle hamilelik yogası tercih edilebilir. Özellikle doktorunuzun yapmış olduğu kontrollerde ile herhangi bir risk olmaması durumunda tercih edebileceğiniz spor seçenekler arasında yer almaktadır. Bu sayede anne daha az kilo alırken aynı zamanda ağrılarında anda kurtulabilir.

sporun faydaları

Hamilelik sürecinin doğuma kadar olan kısmında özellikle risk taşımayan hamile adayları belirlenen koşullarda sporunu yapabilir. Bu durum anne için risk oluşturmadığı gibi daha sağlıklı bir şekilde hamileliğini geçirmesini sağlarken özellikle hamilelik süreci boyunca oluşan ağrılardan kurtulmasına da yardımcı olur.

Sporun Hamilelikte Faydası

Hamilelik süreci boyunca yapacağınız sporun pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle doktorlar tarafından çoğu zaman anne adayları için önerilen spor bebeğin gelişimi konusunda da daha etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olmaktadır. Anne adayları için hamilelikte sporun faydaları şunlardır;

  • Bel ağrılarından ve sırt ağrılarından kurtulmanızı sağlar.
  • Uyku sırasında yaşadığınız problemleri en az da indirir.
  • Normal doğum olması durumunda daha kolay doğum yapılmasını sağlar.
  • Anne adayları için fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hissedilmesini sağlar.
  • Spor yapan anne adayları daha az kilo almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu