Hamilelik

Hamilelik Testleri, İdrarda ve Kanda (Gebelik) Hamilelik Testi

Hamilelik Testleri

Hamilelik testleri, test çubuğu aracılığı ile idrardan ya da kan testi yoluyla kan üzerinden yapılabilmektedir. Rahim içinde, tüplerde ya da karın boşluğunda bir gebelik durumu olması halinde, kanda eser miktarda bulunan HCG hormonu belirgin düzeyde artmaktadır. Bu durumun tespiti ile vücutta bir gebelik gerçekleştiği anlaşabilmektedir.

Kandaki HCG hormonuna çok benzeyen yumurtlamadan sorumlu LH hormonu yüksekliği de hamilelik durumu ile karıştırılabilmektedir. Bu hormonların karışmaması için B-HCG ölçümü yapılarak hamilelik tanısı konulmalıdır. En doğru sonucu B-HCG hormonu testi verecektir.

İdrarda Hamilelik Testi

B-HCG hormonu önce kanda yükselmeye başlar ve kanda yükseldiğinde idrarda da belirmeye başlar. İdrardan yapılan hamilelik testinde bakılan bu hormonun idrarda bulunup bulunmadığıdır. İdrardan yapılan testlerde bu hormon henüz düşükse, hormona rastlanmadığı için sonuç negatif çıkabilir. O yüzden bir süre sonra testi yenilemekte fayda vardır. Bazen kullandığınız test hassas olmadığı için de sonuç alamayabilirsiniz. Kanda az miktarda bulunan hormonu ölçecek hassasiyette olmayan testte sonuç negatif çıkacaktır. Bu yüzden ya bir süre sonra test tekrarlanmalı ya da başka bir teste başvurulmalıdır. İdrardan yapılan hamilelik testi pozitif çıkan testler büyük oranda doğrudur.

Eczanelerden alınan gebelik testi çubukları aracılığıyla evde idrarınız üzerinden hamilelik testi yapabilirsiniz. Bu testler için üretici firma %99 doğruluk payı dese de adet gecikmesinin az olduğu dönemde yapacağınız testlerde yanılma oranı %50’lere varmaktadır.

Laboratuvar aracılığı ile idrardan gebelik testi yaptıracaksanız adetinizin en az beş gün gecikmesini bekledikten sonra yaptırınız. Bu testler hazır test çubuklarına göre çok daha hassas olduğundan yanılma payı daha azdır.

Kanda Gebelik Testi

İdrar testi ile yalnızca B-HCG hormonu varlığı ya da yokluğuna bakılırken, kan testi yoluyla bu hormonun kandaki seviyesi de belirlenebilmektedir. Bu sayede adet gecikmesi olmasa bile hamilelik tanısı konabilir.

Kanda yapılan hamilelik testini bir kadın doğum uzmanına başvurarak yaptırınız. Böylece kanda yapılan test sayesinde dış gebelik veya mol gebeliği gibi olağan dışı gebelik teşhisi de konulabilmektedir. Bu ihtimaller olması halinde doktorunuz hemen gerekli tedavileri yapabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu