Hamilelik

Hamilelik ve uyku

Hamilelik ve uyku

Hamilelik sırasında kadın yeni durumu ile “hesaplaşmaya” çalışıyor. Buna günlük rejimi, beslenme alışkanlıkları, hareket hızını ve hatta uykuyu Notları olur. Hamilelikte uykunun sadece süresi, hatta onun devamlılığı, uyumak şekli, uyku türü vb. değişiyor.

Hamilelikte uykuya dalma

Gebeliğin ilk 3 ayında, hatta bazı durumlarda hamilelik müjdesi almadığı zamanda kadın uykuya meyilli oluyor. Çoğu kadınlar hamileliğin ilk 3 ayında uykulu dolaşır ve hatta ilk fırsatta yatağa uzanıp derin uykuya dalar. Bu halin oluşmasına neden ise gebeliğin başlaması ile vücutta artmaya başlayan Progesteron hormonudur.

Bu hormonun artması ile kadında halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk ve hatta gerginlik eşlik beliriyor. Eğer uyumak istiyorsanız, mutlaka uyuyun. Yok, eğer çalışan hanımsanız ve uyumak için hiçbir imkanınız yoksa, yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çayın içeriğindeki maddeler uykuyu ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Elinizi yüzünüzü önce ılık, daha sonra soğuk su ile de yıkayabilirsiniz.

İkinci uyku isteği hamileliğin son ayına rastlar. Bu zaman vücut karşıdaki uykusuz gecelere hazırlık yapar ve nasıl derler, dengesi doldurur. Bazı kadınlar doğuma 2 hafta kala gün içinde 15, hatta 20 saat uyuyabilirler. Bu, aslında tam normaldir. Bir süre sonra onlar uykuya da hasret kalacak, hatta uyku için darılacaklar. Bir çok hamile kadının anlattığına göre kayıt edebiliriz ki, gebeliğin ilk 3 ayında genellikle parlak, mutlu, hatta eğlenceli rüyalar görürler.

Uyku özlemi

Bazı kadınlar ise aksine, tüm gebelik boyunca normal uyurlar. Fakat son ayda uykusuzluktan eziyet çekerler. Uyku sırasında rahatsızlık 5. aydan itibaren kendini gösteriyor. Bu kategoriye ait hamile kadınlar rahat uyumak şeklini belirleyebilir kişilerdir. Ya da gebelikten önce sırt veya yüz üstte yatan kadınlardır.

Hatta bazı bayanlar sırt üstünde düz şekilde rahat uykuya gidiyorlar. Ama şunu da bilmek gerekir ki, uzun süre sırt üstünde düz yatmak bebeğe zarar verir. Bununla birlikte, omurga sütununa ek yük binmektedir. Bunun sonucu belde ağrı, midede hazımsızlık eşlik ediyor. Aynı zamanda rektum hastalığına da neden olabiliyor.

Uyku için en ideal uyku şekli sol istikamettir. Bazen sağ yönü seçen kadınlara da rastlamak mümkündür. Eğer yine de uykuya dalmakta sıkıntınız çıkarsa, mutlaka doktora başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu