Kadinlive.com

Hamilelik’te doğru bildiğiniz 10 yanlış


Hamilelik (gebelikte) doğru bilinen yanlışlar

Uzman Dr. Prof. Melih Atahan Güven günümüzde hamilelik hakkında akıllara yerleşmiş yanlış bilinen doğruları bizlere açıklamıştır.

İlk olarak yanlış bilinen bilgi “hamilelikte manikür-pedikür yapılmaz ve saç boyanmaz.” Bu tabii ki de yanlıştır. Temiz, steril bir ortamda uygulandığı sürece hiçbir zararı görülmemektedir. Ayrıca tırnaklara sürülen ojenin de bebeğe zararı dokunmamaktadır. Ojenin ve saç boyasının bebeğe zararı olması için ilk önce zararlı ajanların annenin kanına bulaşıp daha sonra plasenta içerisinde bebeğe ulaşması gerekmektedir. Bu da mümkün değildir. Saç boyasının da bitkisel olanları tercih edilmelidir. Boyatırken çok fazla solunmaması gerekir. Saç boyasının bebek için zararlı oluşu bu zamana kadar hiçbir haberde görülmemiştir.

hamilelik yanlışları

Bir ikinci bilinen yanlış ise “anne güzelleşir ise erkek, çirkinleşirse kız doğar” bu söz tabii ki de hurafedir. Anne karnının yayvan veya sivri olması da bebeğin cinsiyeti ile bir alakası yoktur. Annenin vücut yapısına göre karnı da o şekilde oluyor. Bebeğin cinsiyeti anne rahmine cenin yerleştiği zaman belli olur. Ayrıca ultrason görüntülerinde 11-12. haftada %90 doğrudur ve 17. haftadaysa kesin belli olmaktadır.


hamilelik yanlışları 1

“7. ayında doğan bebek yaşar, 8. ayında doğan bebek yaşamaz” yalanı. Bebek ne kadar doğum ayına yakın olursa o kadar sağlıklı doğma olasılığı vardır. Hastanelerde bulunan modern yeni doğan ünitelerde 8 aylık doğan bebeklerin ölümü neredeyse hiç gerçekleşmiyor. 28-32 haftalarda doğan bebekler kritiktir ve 28 hafta altında doğanlarda risk olmaktadır.

“5. aydan sonraki sürede mide ekşimesi olursa bebeğin saçlarının çıktığına işarettir” bu da yalan olmakla beraber rahmin büyümesi, mide ve yemek borusunun olduğu yerde alan ve açının değişmesi sonucunda reflü olabiliyor. Bu tür yanmanın sebebi yemek yedikten sonra mide asitinin yemen borusuna gitmesidir ve gögüs kafesi arkasında meydana gelen yanma hissedilmesi şeklinde oluyor. 20. haftaya kadar sıklıkla görülür.

hamilelik yanlışları 2

“Hamile kadının çiğ ete dokunmaması gerekir” Hamile olan kadın daha önce tokoplazma enfeksiyonu geçirmemiş ise hamileliğin 3 ayında bu enfeksiyonu geçirirse bu bebekte kalıcı olarak sekellere sebep olabilir. Bunun sonucunda anneye çiğ eti yeme ve sebzeleri de iyice yıka ikazı ediliyor. Fakat çiğ ete dokunmanın enfeksiyon ile bir alakası yoktur.

“Anne karnındaki bebeğin suyunu artırmak için bol su içmek gerekir” Bebeğin suyu dedikleri şey bebeğin idrarı’dır. Bebek anne karnında 12. haftadan sonra idrarını yapar bu da amniyon sıvısı yanı suyu oluşmaktadır. Annenin su kesesi açılmadı ise suyun azalması bebeğin karın çevresinin küçülmesi ve az gelişmesi ile beraber oluyor.

Diğer bir sebep ise plasentanın bebeği yeterli kadar besleyememesidir. Bunun sonucunda bebeğin kilo ve suyu azalır. Anne ne kadar su içse de bebeğe bir faydası yoktur. Anne adayı perinatoloji uzmanına başvurması gerekir.

hamilelik yanlışları 3

“Havalimanındaki dedektörden geçip, uçağa binmek sakıncalıdır” seyahat edecek olan anne adayı yolculuk süresi en az olan ulaşım aracını seçmelidir. Uçak da arabalardan çok farklı olmadığı için kullanılmasında bir sakınca yoktur. Düşük tehlikesi ve erken doğum riski olmayan anne adayları uçak ile seyahat etmesinde bir sıkıntı yoktur. Dedektörler ise sadece metal tespiti içindir ve X ışını içermediği için bebeğe zararı dokunmaz.

“Ceviz, balık, folik asit bebeğin zekasını artırır” bu bilgi de asılsızdır. Cevizdeki omega-3 anne adayında kalp ve damar hastalıkları, diyabet hastalığı riski, yüksek tansiyon riskini azaltıyor. Omega-3 balıkta, E, B12 ve B6 vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Daha çok somon balığı, sardalye ve ton balığı hamilelikte önerilmektedir. Cevizin bebeğin zekasına bir faydası yoktur.

hamilelik yanlışları 4

“Ultrason takibini sıklıkla yaptırmak faydalıdır” yanlışı. DSÖ 11-14. gebelik haftasında bebeğin down sendromu bakımından değerlendirilmesi, 22. haftasında bebek anatomisinin değerlendirilmesi, 30. haftada ise bebek gelişimi geriliğine bakılması ve 36. haftada genel bir değerlendirme olmak üzere hamilelik süresince 4 kez ultrason takibi öneriliyor. Bu haber de asılsızdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git