Hamilelik

Hamilelikte emzirmeye hazırlık

Hamilelikte emzirmeye hazırlık

Anne olmaya hazırlanan kadınlar bebeklerini iyi düzeyde karşılamak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. İmkanları dahilinde kaliteli giyim ve ekipmanları bebeklerinden esirgemiyorlar. Normal ve rahat doğum için en iyi doktoru tercih ediyorlar. Fakat ne yazık ki, Türkiye’de çok az sayılı kadınlar sağlıklı gebelik, doğum ve sağlıklı bebek hakkında bilgilerini artırırlar.

Düşünün, herhangi bir ev cihazı alırken onun hakkında çeşitli kaynaklardan bilgi edinmeye çalışıyoruz ki, bu cihaza zarar vermeksizin onunla yeterli şekilde davranabilir. Bu karşılaştırma bayağı seslense de, anneliğe hazırlıklı olmanın mühimliliğini vurgulamak için kaydettim. Dünyaya gelen değerli ve aziz bebekten – insan hayatından değerli ne olabilir?

Nedense çok hevesle bebeğini bekleyen hanımların gözünden kaçan diğer bir mesele de emzirme hakkında bilgilerin elde edilmesidir. Neredeyse, dünyada tüm kadınlar kesimlerinin olmayan ciddi kabul ederek ona genellikle hazırlanmıyorlar.

Unutmayın ki, emzirme doğuştan bir yetenek değildir. Emzirmenin düzgün ve ağrısız yürütülmesi için siz bebeği göğse düzgün koymayı, bebek ise onu düzgün almayı öğrenmelidir. Tüm emzirme uzmanları belirtiyorlar ki, kadınların çoğunluğunun emzirmeyi durdurmasının ve yapay gıdaya geçmesinin en önemli nedeni ağrılı ve sorunlu emzirme süreci ki, bu da cahillikten kaynaklanıyor.

Dolayısıyla emzirmeye hazırlığı gebelikte başlayın:

Anne sütü ve emzirmeye ait bilgileri önceden alın, okuyun, notlar alın, başarılı emzirme deneyimi olan annelerle iletişim kurun, anne sütü hakkında gerekli bilgileri olan çocuk doktoru ve emzirme danışmanı bulun, doğuştan hemen sonra emzirmeyi planlayın.

Yapay gıdaya HAYIR deyin!

Kendinize inanın ve olumlu düşünün. Her ihtimale karşı yapay gıda ürünleri ve aksesuarları almayı planladıysanız veya artık almışsanız (!) Demek artık olumsuz beklentilere kapılmışsınız. Unutmayın ki, dünyada yaşayan kadınların sadece ve sadece % 2’si süt üretmek yeteneğinden yoksundurlar.

Göğüslerinizi ve uçlarını kontrol edin!

Kesin şekilde uçlarını pürüzlendirmeyin (!) Aksine onları hamilelikten itibaren nemlendirin, sabunla temasını azaltın. Eğer bebek düzgün emerse nemlenmiş uçlar çatlamaya maruz kalmaz. Uçlarını yoklamakla onların yassı veya çevrilmiş (batık) olmadığına emin olun. Aksi takdirde, emzirme sorunlarının oluşmaması için uçlarınızı emzirmeye hazırlama yöntemlerini doktorunuz veya emzirme danışmanı ile müzakere edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu