Hamilelik

Hamilelikte (Gebelikte) Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte (Gebelikte) Folik Asit Kullanımı

Gebelikte anomali ihtimalini en aza indirgemek için folik asit kullanılması gerektiğini söyleyen İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, folik asidin gebelikten 6 hafta önce başlanarak, ilk üç ay sonuna kadar kullanılması gerektiğini söyledi. Bu konuda açıklamalar yapan Buyru’nun dediklerini kısaca aktaralım.

Folik asit DNA hasarlarının onarılması ve hücreler için oldukça önemli. Hamilelikte (gebelikte) folik asit kullanımı ise bebekte anomali riskini azaltmak için gerekli. Aksi takdirde beyin ve omurilikte gelişim bozukluğu yaşanabilir. Beslenmesine özen göstermeyen bireylerde bu durum daha çok görülür. Bu anomaliler anne kanında alfafetoprotein (AFP) denilen maddenin yükselmesine yol açar. Bu durumun tedavisi olmadığından gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Folik Asit Neden Gereklidir

Folik asit koyu yeşil sebzelerde bol bulunur. Bu sebeple ıspanak, brokoli gibi sebzeler tüketilmeye çalışılmalıdır.

Gebelikte folik asitin önemini anlatmak için Buyru şu örneği verdi. Günlük beslenmede bir kadın 0.18-0.20 miligram folik asit alır. Ancak gebe kalmayı planlayan bir kadının günlük gereksinim 0.66-0.70 miligramdır. Bu farkı beslenerek kapatmak için günde yarım kilo ıspanak veya bir kilo brokoli yemek gerekir. İşte bu yüzden anne adayları gebelikten 6 hafta önce ve gebeliğin ilk üç ayında günde en az 0.4 miligram folik asit almalıdır.

Ancak anne daha önce bu sebeple başarısız bir gebelik yaşamışsa onun için gerekli doz 4 miligramdır. Çünkü noral tüp defenti olan (NTD) gebelik sonraki gebelikleri de etkiler. Bu durumda gebelikten önce folik asit kullanımına başlamak gerek.

Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Folik asit miktarı gebeliğin oluştuğu anda önemli olduğu için gebelik öncesi kullanım çok önemlidir. Gebelik sonrası kullanım ise kan yapımına olumlu etki eder. Folik asit ve B12 eksikliği megaloblastik anemi denilen anemiye sebep olabilir.

Şeker Ve Epilepsi Hastalarında Folik Asit Kullanımı

Folik asit kullanımı 1980’lerden sonra başlamıştır. Folik asit düzeyi düşükken hamile kalanlarda nöral tüp defekti daha çok görülürken hamilelik öncesi folik asit kullananlarda bu risk %80-90 azalmıştır. Ayrıca epilepsi hastalarında ve şeker hastalarında folik asit kullanımı çok önemlidir. Ayrıca dudak yarığı ile kalp damar anomalileri de folik asit kullanımı ile azalmaktadır. Ayrıca gebelikten önce folik asit kullanımının otizm riskini azalttığına dair çalışmalar da halen yürütülmektedir. Folik asit kullanımının bilinen bir olumsuz etkisi ise yok.

Şeker hastası anne adaylarında ise gebelikten önce folik asit kullanımı bebekte kalp damar anomalisini azaltıyor. Annenin epilepsi için kullandığı ilaçlar da anomali riskini arttırdığı için folik asit desteği gereklidir.

Erken gebelikte yaşanan garip ve bademcik İltihabı gibi durumlar da bebekte anomaliye sebep olabilir. Bu durum yine folik asit ile önlenebilir.

Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte folik asit ve demir takviyesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilir. Bu ilaçlar SGK kapsamındadır. Hem sağlıklı bir gebelik geçirmek hem de sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için folik asit kullanımı çok önemlidir. Gebe kalmayı planlıyorsanız bir kadın doğum uzmanı ile birlikte gebelik sürecine girmeden önlemler alabilir ve sağlıklı gebelik geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu