Hamilelik

Hamilelikte hangi ‘balıklar’ yenebilir?

Hamilelik (gebelikte) hangi balıklar tüketilmelidir

Balıkçılar av yasağının bitmesi ile kendini denizde buluyor. Herkesin tüketebileceği protein ve besin miktarı olarak zengin olan balıkların her çeşidini hamilelerin tüketmesi sakıncalıdır. Son araştırmalara göre fetusun beyin ve sinir sistemini kötü yönde etkilenmesi yüksek oranda civa barındıran balıkları sürekli yemelerinden kaynaklanmaktadır.

Central Hospital’da çalışan Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Deniz Şafak somon, sardalya, ton balığı, alabalık ve beyaz balık anne adayları hamilelik döneminde tüketebileceği söyleniyor. Devamında hamilelikte balık beslenme için önemlidir. Fakat içerisinde civa olanlar tüketilmemelidir.

hamilelikte balık yemek 1

Anne karnındaki bebeğin göz ve beyin gelişimini iyi tamamlaması için omega3-6 yağ asitlerince zengin olan balıklar yenmelidir. Balık hayvansal protein kaynağıdır ve diğer hayvanların etlerinden ciddi farklılıkları vardır. D vitamini ve proteince zengin olan balık bebeğin gelişimine ciddi katkılarda bulunuyor. Hamileliğin sağlıklı geçmesi için bu besinler önemlidir. İçerisinde civa olan balıklar hamilelikte büyük tehditler oluşur tüketmemek daha iyidir.

hamilelikte balık yemek 2

Hamilelik dönemindeki anne adayları ve çocuklar için balık seçimi önemli

Denizlerin kirliliği sebebi ile deniz suyunun derinliklerine doğru ağır metaller birikmeye başladı. Bu da hangi balıklar yenmeli ve yenmemeli tartışmasını ortaya çıkardı. Bilhassa anne adayları ve çocukları yakından ilgilendirmektedir. Biriken ağır metaller arasında kadminyum, civa, kurşun geliyor. Bu suda yaşayan canlıların da insan sağlığı açısından tehdit içerir.

Oluşan tehditler sonunda üreme bozukluğu, kromozomlarda ve DNA da bozulma, öğrenmede bozukluklar gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bunların yanı sıra kısa süreli olarak kusma, ishal, bulantı ve kusma görülür. Sonuç olarak anne adayları ve çocukların tüketmesi sakıncalı bir durumdur.

hamilelikte balık yemek 3

Ne tür balıklar tüketilmelidir?

Denizin derinliklerinde yaşayan bir canlı da midyedir. Midyenin ağır metalleri tutma kapasitesi yüksektir. Aynı şekilde levrek, mezgit, lüfer, kefal gibi derin su balıklarının besin değeri yüksektir fakat avlandıkları deniz de önemlidir. Temiz denizlerden avlanılan balıklar rahatça tüketilebilir.

Hamsi, palamut, istavrit gibi balıkları risk almadan tüketebilirsiniz. Tüketilen balıklar taze olmalıdır. Bütün balıklarda az da olsa civa bulunur. Ama hepsi de zararlı etki oluşturmaz.

hamilelikte balık yemek 4

Çiğ balıktan ve katkı maddesi içeren konservelerden uzak durulmalı

Hamileler için bir haftada 350 gr pişmiş balık tüketmek yeterlidir. O bir haftada tüketilen balıktaki civa hamileler için  tehdit içermez. Haftada yenilen balık miktarı fazla ise onu normal seviyeye indirmeniz gerekli ya da o hafta içinde balık tüketilmemelidir. Çiğ balık ve katkı maddesi içeren konservelerden hamiller uzak durması gerekir.

Tüketilecek balık hazırlanırken nasıl pişmesi gerektiğine dikkat edilmesi gerekir. Mesela buğulama mı, ızgara mı, fırınlama mı yapmak istiyorsunuz? Hiç problem değil hepsini tercih edebilirsiniz. Kızartılan balıklar besin değerini yitirir. Uzun pişirmemek gerekli. Yanında ek olarak taze salata ve çorba sağlıklı bir öğün olabilir.

hamilelikte balık yemek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu