Sağlık

Havalar ısındı, gıda zehirlenmesine dikkat!

Havalar ısındı, gıda zehirlenmesine dikkat!

Yaz aylarının yanında artan hava sıcaklıkları sebebi ile Ankara İl Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, yemeklerimizin daha çabuk bozulacağına dikkat etmemiz gerektiğine dair bizleri uyardı.

Özellikle gıda zehirlenmesi vakalarında yüksek sıcaklıkta daha kolay üreyebilen bakterilerinin önemli bir yer tuttuğunu belirten İl Gıda, Tarım Hayvancılık Başkanı Muhsin Temel, bu dönemde denetimlerinin daha çabuk bozulmaya müsait gıdalara yöneldiğini açıkladı. Süt ürünleri, et ve hazır yemek benzeri gıdaların temiz ortamlarda korunmadığı durumlarda tehlike arz edebileceğini söyleyen İl başkanı Temel, bu tarz bir talihsizlik oluşmaması için halkımızdan tedbirli davranmalarını istedi. Buzdolabında saklanması lazım gelen gıdaların alışverişin daha sonlarına bırakılmasının daha sağlıklı olduğunu söyleyen Temel, şunu da ekledi bu alışveriş sonunda satın alınan gıdalar eve ulaşılır ulaşılmaz derin dondurucu da yerlerini almalıdırlar dedi.

Gıda üretim kontrollerini tespit ettikleri tehlike unsurlarına göre meydana getirdiklerini söyleyen Temel, “Özellikle bu zamanlar da sıcaktan daha çabuk etkilenen gıdaların satışının yapıldığı yerlere yöneldik. Lakin bu ürünleri satın alan müşterilerinden de taleplerimiz var. Üretim için izni olmayanları ve etiketsiz ürünleri satın almamalılar. Tabi ki ürünün marketteki muhafaza şeklide çok önemlidir, ürünün paketinde yazan muhafaza koşullarının market tarafından sağlanıp sağlanmadığına dikkat etmelidirler. Özellikle açıkta satılan sütler bu mevsim de daha da büyük tehlike arz ediyor. Bu sütleri kullanmaktan kaçınsınlar” dedi.

Meydana gelebilecek gıda zehirlenmelerinde 174 ALO Gıda Hattının yanında il gıda, tarım hayvancılık binalarına tenkitte bulunulması lazım geldiğini söyleyen Temel, zehirlenme sonrası belirtilerin, gıdayı tükettikten sonra en fazla 6 saat içinde boy göstereceğini belirterek, “174 ALO Gıda Hattında zehirlenme bildirilerine sırada öncelik sağlanır. Bir zehirlenme ihbarı varsa aynı gün içerisinde müdahale yapıldığını hiç vakit kaybedilmediğini belirtti.”

Lokanta veya yemek firmalarının sattıkları her yemek çeşidinin örneğini 72 saat saklama zorunlulukları var. Yani zehirlendiğini düşünen vatandaşların olayın erken farkına varmaları ve ihbarda bulunmaları oldukça önem arz etmektedir. Bu ihbar sonucu söz konusu yemek şirketinden yemek örneği alınır ve hemen incelenmeye başlanır. Numunenin analizi sonucu da firma için gerekli yaptırımlar işleme konur. Eğer gerçekten böyle bir zehirlenme varsa ihbar edilir firma. Numune bulundurmayan firmalar için de belirli cezalar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu