Kadın SağlığıSağlık

Her Kadının Tüketmesi Gereken Sağlıklı Besinler

Her Kadının Tüketmesi Gereken Sağlıklı Besinler

İnsan sağlığı üzerinde besinlerin etkisi büyük etki göstermektedir. Mesela yanlış diyet yapan kadınlarda kalp hastalığı riski artış göstermektedir. Bu sebeple gıda seçimi özenle yapılmalıdır. Özellikle bazı gıdalar vardır ki, kanser, kalp hastalığı, kemik erimesi, menopoz gibi durumlara karşı çok etkilidir.

Genel olarak her gıdadan azar azar tüketmek gerekir. Ancak bu sayacağımız besinleri tüketmeye özen göstermeniz kadın sağlığı açısından yararlıdır.

Kadın Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler, Sağlıklı Besinlerin Listesi

Bol Bol Koyu Ve Kırmızı Meyve

Koyu ve kırmızı meyveler suda çözünen vitaminler içeren, güçlü antioksidan kaynaklarıdır. Kanseri önleyen ve kalp hastalığı riskini azaltan besinlerdir. Bunlar; böğürtlen, ahududu, yaban mersini, karadut veya çilek gibi besinlerdir.

Yeşil Yaprakları Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler demir açısından zengin besinlerdir. Kadınlarda en sık görülen demir eksikliğine bağlı anemi şikayetine iyi gelirler. Bu yüzden menopoz döneminde sıklıkla tüketilmelidirler. Mesela şalgam, yeşil biber, hardal yeşilliği, ıspanak, kara lahana, salata için yeşillikler ve Çin lahanası gibi sebzelerde vitamin ve mineral yoğundur.

Omega-3 Yağ Asitleri

Kemik erimesini önlemek için D vitamini alımı önemlidir. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri ve D vitamini balıkta ve balık yağında yoğun bulunur. Bu yüzden özellikle çok yağlı bir balık olan somon ve diğer balıklar haftada bir tüketilmelidir.

Tam Tahıllı Gıdalar Ve Baklagiller

Lif bakımından zengin olan bu gıdalar sindirimi düzenler, kan şekerini sabitler ve kalbe iyi gelir. Mesela yulaf, hem kolesterolü düzenler hem de enerji verir. Fasulye de ete alternatif olabilecek bir besindir. Kronik hastalıklara iyi gelen fasulye ve diğer baklagiller özellikle menopoz ve osteoporoza da iyi gelmektedir.

Kuruyemişler

Ceviz, fındık, fıstık, badem gibi besinler sağlıklı atıştırmalıklardandır. Fındık ayrıca tavuk ve kırmızı ete alternatif olabilecek kadar protein içeriğine sahiptir.

Sarı Ve Turuncu Sebzeler

Bu besinler havuç, kabak, patates ve kabağın pek çok türüdür. Bunlar cilt ve göz sağlığına iyi gelir. Ayrıca A vitamini kaynağı olan bu besinler, enfeksiyonlara karşı da etkilidir.

Domates

Pişmiş domates güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve kansere karşı önlem olarak çok etkilidir. Çiğ domates de potasyum açısından zengindir. A ve C vitaminleri içeren domates kadın sağlığı için de birebirdir.

Düşük Yağlı Süt

Kalsiyum ihtiyacı için gerekli olan süt ve süt ürünleridir. Özellikle de menopoz sonrası ve osteoporoz riski için tercih edilmelidir. Günde üç porsiyon süt, ev yoğurdu veya ev peyniri tüketilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu