Kadın Sağlığı

Hirsutizm hastalığı (tüylenme)

Aşırı tüylenme: hirsutizm

Aşırı tüylenme olarak bilinen hirsutizm genellikle bayanlarda görülen bir rahatsızlık olup bayanların %10’luk kısmında ortaya çıkmaktadır. Ergenlik dönemi ve 40’lı yaşlarda kendini gösteren bu durum gebelik sonrasında ortaya çıkan tüy kökü çoğalması ile karıştırılabilmektedir. Gebelik sonrası tüylenme normal olup bu zaman dışındaki tüylenmeler anormal olmaktadır.

Tıp dilinde hirsutizm olarak bilinen aşırı tüylenme esnasında tüylerin kökleri kalınlaşır ve renkleri koyu bir hal alır. Aşır tüylenme belirtilerinden biri de ciltte meydana gelen yağlanmadır. Cilt yağlanırken sivilcelerde çıkmaya başlar.

Kadınlarda meydana gelen aşırı tüylenme sorunu hormonal nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Östrojen hormonu daha fazla salgılanan bayanlarda aşırı tüylenme görülmezken androjen yani erkeklik hormonu daha fazla salgılanan bayanlarda aşırı tüylenme meydana gelmektedir. Endokrin sistemdeki sorunlardan dolayı meydana gelen tüylenmenin nedenlerinden biri de büyüme hormonu olmaktadır.

tüylü-sakalli-kadin

Her hormon tüylerin artmasına neden olabilecek kadar etkili olabildiği gibi ince ve kalın tüyler için farklı farklı hormonlar devreye girmektedir. Ayrıca hirsutizmde genetik yatkınlık da önemli nedenlerden biri olmaktadır. Ailede genetik olarak androjen hormonu fazla olan kişiler varsa genetik yatkınlıktan dolayı çevrede de bu tür bir sorun görülebilir. Hormonal bozuklukların etkisi ile kendini gösteren tüylenmenin altında testesteron hormonu yatmaktadır. Tüylerin artması ve derinin yağlanması ile de testesteron oranı artmaktadır.

Aşırı tüylenmenin iki sebebi vardır. Birinci sebep kanda bulunan androjenin artması diğeri ise kandaki ve tüy köklerindeki androjen miktarının normal olmasına rağmen androjen hassasiyetinin artmasından kaynaklanmaktadır.

tüylü-kadin

Hirsutizmin (tüylenme) nedenleri nelerdir?

  • Böbrek üstü bezlerinde meydana gelen sorunlar,
  • Hormonal ya da hormonal olmayan ilaçların kullanımı,
  • Yumurtalıklarda meydana gelen sorunlar,
  • İnsülin rezistent sendromundan kaynaklanan sorunlar,
  • Prolaktin hormonu fazlalığı,
  • Tiroid bezlerinden kaynaklı sorunlar nedeniyle de hirsutizm görülebilmektedir.

Tüylenmenin artmasının nedenlerinden biri de böbrek üstü bezlerinde oluşan tümörlerdir. Bu tümörler hirsutizme neden olabilir. Kısırlık, aşırı tüylenme ve kilo alımı gibi sorunların kökeninde hormonlarda oluşan tümörler etkili olabilmektedir. Ayrıca hipofiz bezinde meydana gelen sorunlarda tüylenmeye neden olabilmektedir. Hirsutizm olan bayanların sabırlı olmaları gerekir. Çünkü kıl köklerinin ömrü 6 aydır. 6 ay boyunca kullanılan ilaçlar 6 ayın sonunda kendini gösterecektir. Bununla birlikte kilo alımı da tüylenmeyi artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu