Kadın Sağlığı

İdrar Yolu Sorunları, İdrar Kaçırma Tanı ve Tedavisi

İdrar Yolu Sorunları

İdrar sorunu, insanlara ciddi zararlar verebilmekte ve hayat kalitesi standartlarının düşmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple bu sorunların doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. İdrar yolu sorunları ve enfeksiyonları daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de bu probleme rastlanmaktadır. Bu sorunların içeriğine böbrek ağrısı, yanma, idrarda kan, sık idrara gitme gibi problemler dahil olmaktadır.

Ayrıca bu benzer semptomlar böbrek taşı gibi bazı hastalıklarda da görüldüğü için doktor tarafından biran önce teşhis konulması hastalığın daha da ilerlemesinin önüne geçilmesi adına hayati öneme sahiptir.

İdrar Kaçırma Sorunu

Böbreklerimiz idrarın oluşmasını sağlayan organımızdır. Oluşan bu idrarlar damarlar vasıtasıyla idrar torbasına gönderilir. İdrar torbasının da belirli bir kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasite zorlanmaya başladıkça baskı yapılır ve bu kişi tarafından algılanır. Böylelikle tuvalete gitme ihtiyacı ortaya çıkar. Ancak bu sistem anlattığımız kadar basit değildir. Zira içeride bulunan lifler ve kaslar çeşit çeşit olmakla beraber hepsinin ayrı bir görevi bulunmaktadır.

İdrar oluşumu yukarıdaki gibiyken bazen istenmeyen bir şekilde idrar çıkışı da yaşanabilmektedir. İstemsiz bir şekilde gerçekleşen bu olay idrar kaçırma olarak isimlendirilmektedir. Bu durum bazı bayanlarda daha sık görülmekte iken bu sorunun bir cinsiyeti yoktur yani erkek hastalar da bu sorundan şikayetçi olabilmektedirler. Ancak doğum yapan kadınlarda doğumdan sonra bir dönem bu olayların yaşanması toplum nezdinde normal olarak karşılanmakta ve doktora başvurulmamaktadır. Aynı şekilde yaşlı kadınlarda da bu sorunlara sıkça rastlanılmaktadır.

İdrar Kaçırma Şekilleri

“Stres İnkontinans”

Bu durum çok sayıda doğum yapmış kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın sık olarak ortaya çıktığı zamanlar kan basıncının öksürük, hapşırma gibi nedenlerle arttığı zamanlardır. Bu problemin meydana gelmesinde idrar torbasında idrarın kaçmasını önleyen kapakçığın bozulması yatmaktadır. Bu kapakçık işlevini yitirdiği için en ufak bir basınçta idrar kaçırma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu kapakçığın işlevini yitirmesinde ise birkaç farklı neden olabilir. İlk olarak çok sayıda doğum yapılması o bölgede birtakım tahriplere neden olmuş olabilir. Bu yüzden bu durum halk arasında normal karşılanmaktadır. İkinci olarak ise yaşlanma sonucu kasların gevşemesi sebebiyle bu kapakçığın işlevinin bozulması söz konusu olabilmektedir.

“Urge İnkontinans”

Bu idrar kaçırma sorununda ise ilkinin aksine bir yaş veya cinsiyet sınırlaması yoktur. Bu sorunun özelliği ise idrarın aniden bastırmasıdır. Hiç beklemediğiniz anda idrarınızın şiddetli bir şekilde oluşması sizleri zor durumda bırakmaktadır. Sizler bunun üzerine acil tuvalet arayışına düşerken bu sürenin uzaması idrar kaçırma ile sonlanabilir.

“Mikst İnkontinans”

Bu tür ise karışık bir türdür. Hem ilk hem de ikinci türlerin birlikte görüldüğü bir idrar kaçırma sorunudur.

Diğer İdrar Kaçırma Sorunları

Kadın doğum alanında yapılan birtakım operasyonlar neticesinde yan etki olarak idrar kaçırma sorunları ile karşılaşmak maalesef ki mümkündür. Bu gibi durumlarla karşılaşılması durumunda olaya en vakıf olacak kişi size bu operasyonu yapan doktordur. Doktorunuza başvurmanız en etkili çözüm yolu olacaktır.

Tanı ve Tedavi İşlemleri

Her hastalıkta olduğu gibi idrar kaçırma sorunlarında da öncelikle tanı konulması çok büyük öneme sahiptir. Bu sebeple tanı için yapılan incelemelere ürodinami incelemeleri denmektedir. Bu incelemeleri yapacak kişilerin uzman kişiler olması gerekmektedir.

Teşhis konulduktan sonra eğer ilk kategoriye giriyorsa genellikle ameliyat gerekirken ikinci kategoriye giriyorsa ameliyata gerek olmadan tedavi gerçekleştirilebilir. Bu durumda hangi ameliyat tipinin yapılacağı ise ürodinami incelemeleri neticesinde ortaya çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu