Kadinlive.com

İlik naklinde yeni düzenleme


İlik naklinde yeni düzenleme

+55 yaşındaki hastaların son düzenlemelere göre kardeşi yok ise bulması gereken ilik için devletten destek alamayacaktır. Kan kanserinden korunmanın mümkün olduğu ve hastaların sorunlarını, Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliğinin Derneği tarafından düzenlenen 2. Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları Kongresi kapsamında düzenlenen basın açıklaması toplantısında güncel bilgiler paylaşıldı.

Kan kanseri vakaları git gide çoğalıyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalında Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Muhit Özcan, 2013 yılında ABD’de yüz elli bin yeni olgunun teşhis edildiğini ve ayrıca dört dakika da bir yeni kan kanseri tanısına şahit olduğunu bizlere bildirdi.

Lösemi riskini en çok yaşlı gruplar taşıyor

Dr. Özcan, “Kan kanseri türleri rastlanan toplam 1 milyon kadar hasta vardır. ABD’de 2002 ve 2011 yılları arasındaki istatistiklere göre lösemi hastalığına yakalananlarda yaklaşık 1 yılda %0,2 artış, bu hastalık sonucu meydana gelen ölümlerin ise yılda %1 azaldığı görülmektedir. 1975’te 5 yıl boyunca hastaların sağ kalma oranı %30 civarı, şimdi ise %60’tır. Lösemi hastalığında en riskli yaşlı gruplarıdır. Bazıları 50 yaşından sonra bazıları ise 65’ten sonra artış göstermektedir. Gün geçtikçe yaşlı nüfusun artışı ile doğrudan löseminin artması da olası bir durumdur.” Dedi.

Bu bir yasaklamadır!

Sağlık Bakanlığının mart ayında yapmış olduğu düzenleme hakkında, Prof. Dr. Muhit Özcan; “Hekimlerden çok büyük tepki aldı!” dedi.


Dr. Özcan, “Yönetmelikte yapılmış olan düzenlemeye göre, ilk olarak kişinin hastalığı ne derece fazladır sonra da hastanın kendisinden, ailenin içinden veya dışından kemik iliği nakilleri yapılır. Bilim kurulunun almış olduğu karara göre, ileri yaşta olan hastalarda meydana gelebilecek; komplikasyon, hastalığın tekrarlaması, ölüm gibi oranların artışı baz alınarak aile dışı nakilde 55 yaş, kardeşten yapılan nakilde 65 yaş üstü içindir. Buna düzenleme değil yasaklama dememiz daha doğru olmaktadır.”

Ot ve çöp tehdidi

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Karakuş, “Hastaların tedavi sırasında neredeyse %60’lık kesimi alternatif veya tamamlayıcı adında ne olduğu bilinmeyen ilaçları almaktadır.” Dedi.

Dr. Karakuş, bu olayın kesinlikle tehlikeli olduğunu belirtti ve ek olarak, “Kullanılan bu ilaç dışı maddeler hiç beklenmedik yan etkilere neden olur ve ayrıca hastayı tedavisinden mahrum bırakır. Kullanılan maddeler ilaçların iyileştirme özelliğini azaltabilir. Ya da tam aksi bir durum ortaya çıkabiliyor. Usulünce tedavi olan hastaların bu tür insanların sunmuş oldukları maddelerden uzak durmaları şiddetle önerilir.” Dedi.

Bu tarz ürünleri piyasaya ‘alternatif tedavi ürünleri’ değil de ‘tamamlayıcı tedavi ürünleri’ olarak sürmektedirler. Hastaları satmış oldukları ürünlerin kimyasal olmadığı, tamamen doğal ürün niteliğine sahip olduklarını söyleyerek kandırmaktadırlar. Halbuki modern tıp ilaçları yıllarca denenmiş birçok hasta deneyiminden geçmiştir.

Kanserden korunabilir miyiz?

LLMBIR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Karadoğan, korunmak için ilk olarak sigara kullanan hastaların sigarayı bırakıp hemen yürüyüşe başlamalarını önerdi.

Necdet Karadoğan, “Tarım ilaçlarından, böcek ilaçlarından ve benzen gibi birçok kimyasallardan olabildiğince uzak durmanız gerekir. 1 günde sigara tüketmeyerek yarım saat yürüyüş sizin kanser tedavinizin en önemli ilk adımıdır. Bazı risk faktörleri kan kanserini tetiklemektedir. Akut Löseminin gelişmesinin sebebi kesin olarak bilinmiyor ve genetik, çevre faktörlerinin de parmağı olduğu akla gelmektedir. Genlerde meydana gelen değişikliklerin bazısı löseminin gelişmesine sebep olur. Bazıları ise lösemi gelişimini engelleyen genlerin önüne taş koyarak hastalık gelişimine yol açıyor. Korunmak için sağlıklı beslenme, ideal kiloda olmak, spor yapmak, sigara kullanmamak gereklidir.” Dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git