Kadın Sağlığı

Kabızlık Sorunu, Kabızlık Neden Olur İlacı ve Tedavisi

Kabızlık Sorunu

Sindirim sistemi insanlar için oldukça faydalı bir sistemdir. Zira sindirim sistemi sayesinde sağlıklı bir şekilde hayatlarımızı idame ettirebilmekteyiz. Sindirim sistemi ile birlikte yediğimiz yiyecekler içerisinde bulunan faydalı kısımlar kana geçerken işe yaramayan zararlı kısımlar da kalın bağırsağa gönderilerek boşaltım sistemine dahil olmaktadır.

Kalın bağırsakta toplanan besinin dışarı çıkarılacak kısımlarından bir kısmı burada kana geçerken kalanlar ise dışarı atılmak üzere toplanmaktadır. Daha sonradan dışkılama ihtiyacı ortaya çıkarak bunlar dışarı atılmaktadır.

Dışkılama ise insanlar için büyük bir nimettir. Zira bunun ne kadar önemli olduğunu kabızlık sorununa yakalananlar yakından hissetmektedir. Kabızlık sorunu yenilen besinlerin yapısıyla yakından alakadardır. Besinlerin içerikleri eğer lif ve sıvı içeriği bakımından elverişli değilse bu durumda kabızlık sorunu ile karşılaşılabilir.

Bu sorunun cinsiyet ayrımı bulunmazken kadınlarda daha çok görüldüğünü söylemek mümkündür. Ancak her kimde görülürse görülsün bu problem ciddi sıkıntılara neden olmakta ve kendiliğinden düzelmesini beklemek de oldukça zorluk vericidir.

Kabızlığın Tanımı

Kabızlık dışkılama sürecinde yaşanan zorluklara genel olarak verilen addır. Dışkılama esnasında yaşanan zorluklardan kasıt olarak dışkılamanın yapılması esnasında oldukça efor sarf edilmesi ifade edilmektedir. Bu sorun ile karşılaşmamak adına bağırsağın düzenli olarak çalışması gerekmektedir. Bu kapsamda haftada en az 3 defa boşaltımın yapılması çok önemlidir. Eğer bu sayıya erişilemez ise sıvı oranı azalmaktadır ve kabızlık sorunu daha da artmaktadır.

Bu oranlar yapılan araştırmalar neticesinde belirlenmiştir ve insanlar ihtiyarladıkça bu sorun ile karşılaşma ihtimalleri daha da artmaktadır.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık neden olur, tam olarak beslenme ile alakalıdır. Bunun yanı sıra tuvalet ihtiyacının aksatılması da bu soruna neden olabilir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçların da bu soruna neden olduğunu söylemek mümkündür. Bunlara örnek olarak antidepresan, doğum kontrol hapı, ağrı kesici, mide ilaçları vb. bazı ilaçları verebiliriz. Bu sorunun önüne geçmek adına ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanılması önem arz etmektedir.

Kabızlık sorunu ile baş edebilmek için basit ama etkili tedbirler alabilirsiniz. bu kapsamda lifli yiyecek tüketimi ile sıvı alımını artırabilirsiniz. Bu yöntemler kadınların kabızlık sorununu yenmelerinde başarılı olmaktadır. Ayrıca beslenme haricinde yürüyüş yapmak da kabızlık sorununa karşı etkili olmaktadır. Zira bu sayede yiyeceklerin sindirimi daha da kolaylaşmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu çözümler yeterli olmayabilir ve doktor kontrolünde hap kullanmak gerekebilir.

Kabızlık sorunun dışkıda kan görülmesi, çok ağrılı olması, kabızlık ve ishalin birbirini takip eder şekilde gerçekleşmesi durumlarında iç hastalıkları uzmanına başvurmak gereklidir.

Kabızlık İlacı ve Tedavisi

Kabızlık tedavisi yukarıda da anlattığımız üzere kabızlık ilaç tedavisi olmadan giderilebilecek bir durumdur. Ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır. Zira çok ilerleyen kabızlık sorunlarında ilaç kullanmak zorunlu olabilmektedir. Bu durumlarda doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmak en doğru olandır. Doktorların verdiği piyasada yaygın olarak kullanılan ilaçlardan birisi laksatif adlı ilaçtır. Bu ilaç kabızlığa karşı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Laksatif ilacının iki farklı türünün bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birisi bağırsaklara yönelikken diğeri dışkıya yöneliktir. Bağırsaklara yönelik olan uyarıcı laksatif olarak adlandırılan ilaç bağırsakları uyararak onları çalışmaya itmektedir. Böylelikle dışkıların parçalanması ve daha kolay vücuttan atılabilmesi sağlanmaktadır. Ancak bu ilacın çok fazla kullanılması bağırsakları tembelliğe alıştırabilir ve bunun sonucunda sürekli ilaca bağımlı hale gelirsiniz. Bu istenmeyen bir sonuçtur. Bunun önüne geçmek için doktor kontrolünde ilaç kullanmak gereklidir.

Laksatif ilacının yanı sıra lavman adlı işlemler de ilaç niteliğindedir. Bu ilaç enjekte edilme yöntemi ile uygulanmaktadır. Makattan uygulanan bu ilaç dışkılamanın çok zor olduğu durumlarda önem arz etmektedir.

Kabızlık Yaşamamak İçin Ne Yapmalı?

Kabızlık sorunu yaşadıktan sonra çeşitli çözümler üretilebilir. Ancak asıl yapılması gereken ise bu sorunun hiç yaşanmadan önünün alınmasıdır. Bu doğrultuda yapılabilecek olanlar arasında ilk olarak dışkılama ihtiyacının ertelenmemesi gelmektedir. Bunun yanı sıra lifli yiyecekler ile sıvı tüketiminin yapılması da tavsiye edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra egzersiz yapılması da oldukça önemlidir. Bu sayede kabızlık sorunu hiç ortaya çıkmadan çözüm bulmak mümkün olabilmektedir. İşte sizlerde tavsiyelerimiz sayesinde kabızlık sorunu ile rahatça baş edebilir ve böylelikle büyük bir sorunu kolaylıkla alt edebilirsiniz. Nice sağlıklı günlere ulaşmanız dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu