Kadın Sağlığı

Kadın Hastalıklarına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Kadın hastalıklarına iyi gelen şifalı bitkiler

İbrahim saraçoğlu ender saraç kadın hastalıklarına iyi gelen bitkiler, ibrahim saracoglu ender saraç kadınlara özgü rahatsızlıklar ve hastalıklar için şifalı tedavi edici bitkiler, ibrahim saracoglundan ender sarac kadınlarda faydalı bitki tedavileri demir eksikliği hormon dengesizliği düşüklere karşı önlem sancılı regl geçen adet kanamaları düzensizliği Polikistik Over Sendromu PCOS erken menopoz miyom kansızlık ve kan oluşumunu destekleyici bitkiler kısırlık ve doğurkanlık sorunu zayıflık vb. tüm rahatsızlık ve hastalıklara bitkisel tedavi yöntemleri neler?

Günümüzde düzensiz beslenme ve hormonlu gıdaların tüketilmesi nedeni ile kadınlara özgü hastalık ve rahatsızlıklar giderek artmakta. Bazı hastalık ve rahatsızlıklar geçiçi olup bazıları ise kronikleşiyor. Zaten ev, çocuk, yemek gibi yapılması gereken birçok işle uğraşan kadınlarımız bir de bazı rahatsızlıklarla malasef uğraşmak zorunda kalıyor. Bu hastalıklar kadınların yaşam kalitesini düşürüyor ve morallerini bozuyor.

Bu yazımızda Kadınlive kadın ekibi olarak kadınların bazı hastalıklarına iyi gelebilecek bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. İşte, araştırmalarımız sonucunda size önereceğimiz faydalı bitkiler. Fakat bitkisel ilaçları kullanırken dikkatli ve yeterli bilgiye sahip olmalısınız!

Adet düzensizliği ve sancılar:

Kadınların en çok şikayette bulundukları hastalıkların başında adet düzensizliğinin geldiğini söyleyebiliriz. Bunun için aslanpençesi, civanperçemi ve hayıt tohumunun adeti düzenlediği ve sancılı geçmesini önlediğini belirtiyoruz. Ayrıca kantaron, papatya ve testere dişli aslanpençesinin de regl dönemindeki sancıları önler. Üstelik İbrahim Saraçoğlu da sancılı geçen adet dönemlerinde civanperçemi ve kantaron bitkilerin faydalı olacağını belirtmiştir.

Demir Eksikliği:

Taze ısırganotunun yapraklarından hazırlanmış çay vücuttaki demir miktarını çoğaltır. İnci kıyılmış halinde bir avuç dolusu taze yaprak, bir su bardağı suyla kaynatılır ve 1 dakkika demledikten sonra süzülür ve günde 2-3 bardak sıcak şekilde içilir.

Düşüklere Karşı Önleyici:

Arslanpençesi olası düşüklere karşı gebeliğin üçüncü ayından sonra arslanpençesi çayı içilmelidir. Yarım kaşık ince kıyılmış bitki, bir su bardağı suyla kaynatılır sonra süzülür ve soğutulmadan içilir. Ayrıca kekik ve böğürtlen yaprağı da aynı şekilde hazırlanarak içilirse faydalı olur.

Hormon Dengesizliği:

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış halinde ökse otu, bir bardak soğuk suyla 12 saat bekletilir ve ısıtılır. Ardından süzelerek sabahları ve akşamları bir bardak toplam günde 2 bardak ökse otu çayı içilmelidir. Başka, yarım tatlı kaşığı hayıt tohumu ezilerek bir bardak su ile kaynatılıp ve 5 -7 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzüldükten sonra günde 1-2 bardak soğutulmadan içilebilir.

Menopoz Dönemi:

Kadınlarda genellikle menopoz dönemi 40- 45 yaşları arasında başlar. Yumurta üretimi zamanla azalır ve durur. Bu durumun sonucu olarak da adet kanamaları sona erer. Daha adet kanamaları sona ermeden bir çok kadında menopoz dönemine ait rahatsızlıklar görülür. Bunun nedeni yumurtalıkların görevlerinin sona ermesiyle birlikte dişilik, östrojen hormonunun eksikliğidir. Bedenin bu duruma uyum sağlaması sürecinde kadınlarda ani ateş basmaları, sinirlilik, mutsuzluk ve nedensiz depresyonlara yol açabililir. Bütün bu yaşananlar geçici olup kadının yaşamında önemli bir bölümdür. Sizlere şikayetlerinizi azaltabileceğiniz ve erken menopoz için bazı bitkiler önereceğiz:

Erken menopoz ve miyomlar için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan kuru beyaz soğan suyu kürü Nasıl Yapılır ve Faydaları:

sogan-kuru

İbrahim Saraçoğlu, Kuru Soğan Kürünün Hazırlanışı:

1 kuru beyaz soğan orta boy, soyarak dörde bölün. Burada önemli olan kırmızı ve mor soğan veya dış kabukları beyaz italyan soğanı kullanılmamalıdır. Soğanları önceden kaynattığımız 2 su bardağı suya koyarak 5 dakika üstü kapalı olarak kaynatın. Sonra içine başka bir şey katmayın ve öğle-akşam yemeklerinden önce sadece bir bardak suyunu için.

İbrahim Saraçoğlu Kuru Soğan Kürünün Faydaları:

Kuru soğan, Polikistik Over Sendromu (PCOS) sorunu yaşayan bayanların yardımına yetişen mükemmel bir destekleyici ve tedavi imkanı sunmaktadır. Erken menopoza giren kadınlara çok faydalır. Küçük ve orta büyüklükte miyomu olan kadınlar da kuru soğan küründen yararlanabilirler. Polikistik over şikâyeti olanlar, kürü uygulamaya başladıktan bir, iki gün sonra büyük bir olasılıkla beyaz-sarı renkte akıntı yaşamaya başlayabilirler. Eğer uzun zamandan beri âdet görmüyorlar ise, regl görmeye başlayabilirler. Ayrıca menopoza yeni girmiş kadınlar da tekrar düzenli adet görebilirler. Rahim duvarı incelmesi olan kadınların rahim duvarlarının kalınlaşmasında da etkisi vardır. Kuru soğan, kadınların rahim ve yumurtalıkları için yaratılmış bir sebze sanki…

Endometrioma: Rahimin içini döşeyen zar tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistik yapı oluşturması olayıdır. Bu kistin içi, kahverengiye benzeyen sıvı ile doludur ve bu nedenle çikolata kisti de denir. Hastalar, hekimlere genelde sancılı veya ağrılı adet görme, kısırlık ve ilişki esnasında ağrı görme şikâyeti ile başvurur. Soğan kürü başlangıç evresinde olan endometrioma tedavisinde de oldukça güçlü bir yardımcı tedavi imkanı sunar. İbrahim SARAÇOĞLU Soğan suyu kürü 15 günden fazla uygulanmamalı.

Ender Saraç Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kadınlar, menopoz döneminde sıcak basmasından uyku bozukluğuna kadar birçok sorunla karşılaşıyor. Bu dönemde ‘Kadın kimliğimi kaybediyorum’ endişesiyle kadınların psikolojik sorun yaşamalarını tetikliyor.

Dr. Ender Saraç şifalı bitkilerin menopozda yaşanan sorunlara karşı önemli bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek menopozda doğal tedaviyi şöyle anlattı: ‘Doğal tedavilere yönelip ilaçları reddetmek ne kadar yanlışsa kimyasal ilaçları kullanıp doğal yöntemleri reddetmek o kadar yanlış. Ben bu iki görüşü de tıbbi yobazlık olarak görüyorum. Yalnızca hap ve ilaç vermekle kesinlikle yüzde 100 şifa elde edilemez, aynı zamanda beslenme, diyet, egzersiz, meditasyon, yoga ve yardımcı maddelerin alımı da çok önemlidir.’

Meme kanserine: Soya

Menopozu doğal bir şekilde atlatmak mümkün mü?’ sorusunu. Saraç şöyle yanıtladı:

‘Östrojen azlığı, doğal ve bitkisel prepatlarla giderebilinir. Östrojen hormonu içeren bazı bitkiler ve gıdalar var: Soyadan elde edilen doğal östrojen ise normal östrojene göre yan etkileri yüzlerce misli daha düşüktür. Kanser riski yok denebilecek kadar az ve soyayla beslenen toplumlarda meme kanserine fazla rastlanmıyor.’

‘Soyanın yanı sıra doğal östrojen içeren bitkisel preparatlar, bitkisel çaylar ve otlar tüketmeliyiz. Bunların yanında kalsiyum, çinko, magnezyum ve boron alınması gerekirir. Hormon ilacı kullanmak zorunda olanlar bu ilaçları, bitkisel tedavi edicilerin yanında daha düşük dozda alabileceklerini ve hormon tedavisine gerek duyulan durumları şöyle sıraladı: İleri derecede kemik erimesi riski gibi dayanılmayacak derecede şikayetler var ise ailede meme kanseri riski, kanda pıhtılaşma, inme, kalp hastalığı gibi riskler yoksa kişi kendini gerçekten iyi hissetmiyorsa bu kişiye kimyasal hormonlar verilebilir.’

Östrojen Depoları

  • Adaçayı: Doğal östrojenler içerir. Ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikayetlerinde etkilidir.
  • Soya fasulyesi: Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar, menopoz şikayetlerini hafifletirir.
  • Civan perçemi: Doğal östrojen kaynağı olan bir bitkidir. Menopoz şikayetlerinin giderilmesinde çok faydalı.
  • Anason: İçinde belli oranda doğal östrojen ve buna benzer maddeler içerir. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, hazımsızlık ve gaz kolit şikayetlerine iyi geliyor.
  • Maydanoz: Doğal östrojenler içerir. Maydanoz menopoz şikayetlerini gidermek için etkilidir.
  • Kızıldereli otu: Kızıldereli kadınlar birtakım rahatsızlıklarını gidermek için bu bitkiyi kullanıyorlardı. Türkiye’de de bu bitki bulunmaktadır.
  • Evening Primerose Oil (Çuha çiçeği yağı): Yine Kızılderililer’den kalma bir bitkidir. Özellikle gece yatarken kullanılıyor. Bitkide östrojen yok. Fakat gece terlemeleri, ateş basmaları gibi şikayetlerin dışında kolesterole, egzamalara, kaşıntılara ve adet sancılarına karşı etkili.

Dr. Ender Saraç

Kadınlar, kendinize iyi bakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu