Hamilelik

Kadının hayatında gebelik

Kadın hayatında gebelik

Hamilelik ve doğum yapmak her kadın için özel olaylardan biridir. Normal bir kadında yumurtlama dönemi adetin bitişinden 28 gün sonra ya da yumurta zamanının 12 ila 14. günü arasında gerçekleşmektedir. Gebelik süresi ise son adet döneminin bittiği günden itibaren 266-280 gün olmaktadır. Gebelik süresini hesaplamak adına günümüzde çeşitli araçlar ve uygulamalarda bulunmaktadır.

Bazı bayanlar hamileliği ilk aylar hissetmeye başlarken bazıları ise hamileliği 3-4. aylarda hissetmeye başlamaktadır. Gebeliğin ilk aylarında bayanlar adet olabilirler. Bu nedenle de hamile olduklarının farkına varamayabilirler. Gebelik belirtileri ise bulantı, halsizlik ve aşırı derecede yorgunluk olmaktadır.

Gebelik anneden alınan yumurtalar ile babadan gelen spermlerin kombinasyonu ile oluşan bir durumdur. Hamilelik dönemi boyunca anne karnında bulunan cenin gelişmeye başlar. Normal bir gebeliğin süresi 40 hafta yani 9 ay sürmektedir. Ancak bebeklerin gelişimi ve annenin sağlık durumuna göre bu süre herkeste farklı olabilmektedir.

gebelik1

Gebeliğin olduğunun bilinmesi için mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekir. Doktor kontrolünde ise gebeliğin süresinin bilinmesi için haftalardan yararlanılmaktadır. Gebeliğin doğru bir şekilde izlenebilmesi amacıyla haftalardan yararlanmak gerekir. Çünkü bebek gelişimi en net şekliyle hafta hafta meydana gelmektedir. 38-40 hafta aralığında süren gebelikler normal gebelik olarak bilinmektedir. Ortalama bir gebelik süresi ise 280 gün olmaktadır. Son adet gününden sonra başlayan gebelikte eğer 38 hafta öncesinde doğum yapılmışsa buna erken doğum denir.

Gebelik dönemi içerisinde doktorların perinatal tanı uygulaması gerekir. Bu tanı ise birkaç aşamada gerçekleşmektedir. İlk aşama ise 10. ve 13. haftalarda embriyonal dönem olarak adlandırılmaktadır. Down sendromu ve Edwards sendromu bu dönem içerisinde ortaya çıkabilecek riskli durumlardan biridir. Bu nedenle de kişilerin ultrason ve biyokimyasal testler yaptırması gerekir.

gebelik2

İkinci dönem olan 16. ve 18. haftalarda ise kişilerin yaptıracakları testler ise oluşabilecek her türlü sorunun görülebileceği optimum zamanlar olmaktadır. Ceninin anne karnındaki ilk hareketleri ise 18. haftada belirginleşmeye başlamaktadır. Ancak ilk kez doğum yapacak olan bayanlarda ise 20. haftada bebeğin hareketleri hissedilebilir hale gelmektedir. Zayıf bayanlar kilolu bayanlara nazaran bebeğin hareketlerini daha fazla hissedebilmektedir.

Haftaya gelindiğinde ceninin 24 organı belirgin hale gelmiştir. Bu nedenle de ceninin ultrason kontrolünden geçmesi gerekmektedir. 24. ve 26. haftalarda ceninin ve annenin durumunu izlemek adına yeniden ultrason kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrolde ise annenin ve bebeğin diyabet durumu ile birlikte plasentanın kan akımı incelenmektedir. 28. ve 30. haftadan sonra annelerin doğum için hazırlıkları başlayacaktır. 30. ve 34. haftalarda son muayeneler yapılır. Normalde 40 hafta süren gebelik bayanların %5’lik diliminde 38 haftada sonlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu