Anne & Çocuk

Kadının Rolü

Kadının rolü!

Sürekli annelik yapmanın çocuklar üzerindeki oluşturduğu etkilerinden bahseden uzmanların açıklamaları aşağıdaki şekildedir;

  • Çocuklarda aksaklık ve eksiklik duyguları gelişme gösterir.
  • Çocuklar annelerine ileri ki yaşlarda daha çok bağlılık gösterir.
  • Sürekli annelik yapmak çocuğun kendi kişiliği ve diğer kişilikleri aşırı değerli veya değersiz görmesine neden olur.
  • Çocuklar zihinlerinde, kendileri de dahil olmak üzere herkes için hem iyi hem de kötü bir karakter yaratır.
  • Anne babanın ayrılmasına bağlı olarak tekrar birleşme halinde, ebeveynlere aşırı bağlı ve düşkün olma durumu gözlenebilir.

Tek başına ebeveynlik yapan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar;

Bu gibi durumlarda çocukların kesin ve net sınırlara ihtiyacı vardır. Sistemli olmanız ve ondan ne istediğinizi açıkça belirtmeniz gerekir. Böylece çocuklarınız hata yapmadan, nasıl davranması gerektiğini öğrenebilecektir.

Tek başına ebeveyn olmak hem zahmetli hem de yorucu bir iştir. Bu nedenle çocuğunuzdan yardım istemekten çekinmemeniz gerekir. Çocuğunuz için oluşturacağınız sevgi dolu bir ortam, onun daha sağlıklı büyümesini sağlayacak ve size olan sevgisini arttıracaktır. Onlarla ne kadar çok gurur duyduğunuzu ve onları ne kadar çok sevdiğinin söylemekten asla korkmayın. Kendinize de zaman ayırmaktan vazgeçmeyin. Bütün hayatınızı çocuklarınıza adamanız, sizin enerjinizden götürecektir. Buda ihtiyacınız olan rahatlık ve sakinlikten mahrum kalmanıza neden olur.

Çevrenizde, sizin için yardıma koşabilecek olan insanlardan oluşan bir destek kuvvet oluşturmanız çok önemli. Çocuklarınızın anne ve babasına her zaman ihtiyacı olduğunu ve zor anlar yaşadıklarında arkadaşlarından destek almayı tercih edebileceklerini asla unutmayın.

Yeni hayatınızla ilgili gerçekçi amaçlar ve kurallar belirleyin. Hangi durumlar yaşadığınızda, sizi ve çocuğunuzu nelerin bekleyebileceği konusunda yapacağınız öngörüler, karşılaştığınız durumlar sonucunda daha sakin ve kontrollü olmanızı sağlar. Her zaman hata yapma ihtimaliniz vardır. Her zaman yolunda gitmeyen bir şeylerin olabileceği konusunda kendinizi ikna edin.

Hem kendinizin hem de eşinizin akraba ve aileleriyle görüşmelerinizi sürdürmeniz, çocuğunuzun tek kalma korkusuna kapılmamasını sağlar ve ailenin sürekliliği konusunda onu ikna etmenize yardımcı olur. Tek başına kalan aile üyeleri, bütün rolleri kendileri üstlenmeye çalışılar. Ancak bu durum hem sizi hem de çocuğunuzu oldukça yorar. Bu nedenle herkes kendine düşen rolü oynamalı ve tüm sorumluluğu tek başına üstlenmeye çalışmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu