Sağlık

Kadınlar için 9 süper besin

Kadınlar için 9 süper besin

Hepimiz sağlıklı yaşam için tüketmemiz gereken sağlıklı besinlerin farkındayız fakat uygulamaya gelince çok da başarılı olamıyoruz maalesef. Doğru bir şekilde tüketilen besinlerle oldukça sağlık olurken aynı zaman da fit genç görünebilirsiniz. Sofralardan eksik edilmemesi gereken ve kadınlar için 9 besin maddesini sıraladık…

Brokoli

Yapısında ki antioksidan ile cildi yeniler yani en önemli özelliği cilt üzerinde ki etkileridir ve yaşlanmayı azaltır. Cildi esnetir morarmaları çürümeleri yok eder ve kansere karşı korur. Ciltteki kuruluğu önler akne oluşumunu azaltır. Mide ve bağırsak sistemimizin düzenini korur.

Havuç

Gözlerimiz sinir sistemimiz ve cildimiz için bolca A vitamini bulundurur havuç. Cildi parlatır nemlendirir ve yeniler. Anlayacağınız üzere tam bir cilt dostudur. Kabızlığı giderir, kanseri önler bizi korur. Kalp sağlığına yararlıdır.

Kivi

Kivi mutluluk hormonu salgılanmasını uyarır ve bizi mutlu eder. Kolesterol ve tansiyonu düşürür, cildi parlatır yeniler parlak görünmesini sağlar. C vitamini yönünden zengindir ve dna regülasyonunu sağlar.

Düşük yağlı yoğurt

Yoğurtta ki bakteriler bağırsak ve sindirim sitemimizi düzenler yani rahatlama sağlar. Bayanlar da vajinal enfeksiyonu ve mide ülserini önler. Daha kanıtlanmamış olsa da bilim adamları düzenli tüketilen yoğurdun göğüs kanserini önlediğini ileri sürüyorlar.

Yağlı balıklar

Hafta da iki ya da üç kez balık yiyerek omega açısından zenginleşmek mümkün. Hücre zarını güçlendiren sardunya gibi balık türleri, depresyon, kalp hastalığı, hipertansiyon ve eklem ağrılarını da önlemeye katkı sağlıyor.

Fasulye

Protein ve lif bakımından oldukça zengin olan fasulye haftada en az 3 ya da 4 kere tüketilmesinde son derece fayda vardır. Fasulye kalp krizi, göğüs kanseri gibi riskleri azaltmaktadır. Bunun yanı sıra fasulye kadınlık hormonlarını dengeye sokuyor.

Tüm kırmızılar

Özellikle bayanların domates, kan portakalı ve karpuz gibi likopen bakımından zengin bu besinleri haftada en az üç kez tüketmeleri uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye ediliyor. Kuvvetli bir antioksidan olarak likopenin baylarda prostat kanseri tehlikesini en aza indirdiği, kadınlarda da meme kanseri tehlikesini azalttığını iddia eden bolca bilim adamı bulunmakta.

D vitamini katkılı az yağlı süt ya da portakal suyu

Kadınlar günlük olarak bir miktar D vitaminine ihtiyaç duymaktadırlar. Kalsiyumun kemiler için faydalı olabilmesi açısından bağırsaklardan emilmesi gerekmektedir. D vitamini almak ise, kalsiyum kaybı nedeni ile kemiklerin kırılmasına ve daha birçok farklı sonuçlara yol açabilmektedir. D vitamini alımı ayrıca, şeker hastalığını, kolon ve yumurtalık kanseri gibi riskleri de azaltmaktadır.

Çilek ve böğürtlen

Çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu benzeri meyve çeşitleri aynı şarapta var olduğu gibi anti kanserojen niteliklere sahip ve hücre yapıcı olduğu kabul edilen antokyan bileşenlerini bulundururlar bünyelerinde. Antokyanlar mide, meme ve bağırsak kanseri tehlikelerini aza indiren dikkat edilmesi gereken antioksidanlar içerisinde yer alırlar. C vitamini ve folik asit bakımında fazla zengin bulunan bu meyveler, cildin yaşlanma karşıtı etmenlerini harekete geçirmede büyük rol oynarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu