Hayata dair

Kadınlar neden şakacı erkekleri sever?

Stanford Tıp Üniversitesi‘nin alimlerinin araştırmasına göre, kadın beyni erkek beynine oranla esprilere çabuk cevap veriyor. Bu sonuca varmak için uzmanlar 6-13 yaşındaki 22 çocuğu 3 gruba ayırarak onlar üzerinde araştırma yaptılar.

Birinci gruptaki çocuklara hayvanlarla ilgili komik videolar, ikinci gruptakilere erişkinlere ait videolar, üçüncü gruba ise hayvan alemine ait videolar gösterilir. Sonda ise çocuklardan hangi video görüntüleri daha ilginç buldukları soruldu. Bu zaman kızlar hayvanlarla ilgili komik, erkekler ise erişkinlere ait videoları daha ilginç hesap ettiklerini belirttiler.

“Social Neuroscience” dergisinde yayımlanan bu araştırmada psikologların görüşü de yerini aldı. Onlara göre, kızlar erkeklere nispeten komik videolar, olaylardan daha fazla zevk alırlar.

Çoğu durumda “Kadınlar onları güldüren erkekleri sever” fikrini duyuyoruz. Psikologların sözlerine göre bu hiç de boşuna söylenmiş söz değil. Kadınların beyni esprilere, komik olaylara daha çabuk tepki verdiğine göre onlar için şakacı insanlarla vakit geçirmek daha eğlencelidir. Buna göre kadınlar sevgili, eş seçerken onun diğer özellikleri ile birlikte hem de mizah anlayışına ve onun ne derecede şakacı olmasına dikkat ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu