Kadın Sağlığı

Kadınlarda hormon bozukluğu belirtileri ve hormonları

Kadınlarda bulunan hormonlar ve hormon bozukluğu belirtileri

Hormon bozukluğu oldukça geniş bir kavram olup hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen durumlardan biridir. Bayanlarda kendini daha sık belli eden hormon bozukluğu aslında kadınlarda gebelik dönemindeki değişimler olarak biliniyor. Ancak hormon bozukluğu sadece gebelik döneminde değil aynı zamanda adet düzensizliği ve aşırı tüylenme ve kısırlık gibi farklı durumlar olarak da görülebiliyor.

Günümüzde hormon bozukluğu olarak görülen birçok problem aslında temelinde hormon bozukluğu olmayan hastalıklar olduğu için pek çok kişi tarafından yanlış bilinmektedir. Her tüylenme ya da her adet düzensizliği hormon bozukluğu olmamakla birlikte hormonlarla uzaktan bağlantısı olan sorunlar olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda meydana gelen sorunların çok az bir kısmı hormonlarla alakalı olduğundan dolayı hastalıkların dikkatli bir şekilde incelenmesi ve hormonlar ile bağlantısının da araştırılması gerekir.

Hormon bozukluğu ergenlik ya da gençlik döneminde meydana gelen tüylenme ya da diğer bozukluklar olarak kullanılmaktadır. Ancak hormon bozukluğu sadece genç yaştaki insanlarda değil 40 ve 60 yaş aralığındaki insanlarda da görülebilir. Genel olarak gençlerde görülmesinden dolayı bu kanıya varılmıştır. Hormon bozukluğunun en belirgin rahatsızlıklarından biri olan aşırı tüylenme yani hirsutizm zaman zaman normal seyreden hormon değerlerinde dahi görülebilir. Bu nedenle her hastalığın direkt olarak hormon bozukluğu olarak görülmesi doğru değildir. Tüylenme sorunu esmer tenli kişilerde daha fazla olabilir veya bazı ırklarda tüylenme normal bir durumdur. Polikistik over sendromu olan bir kişide tüylenme olması da oldukça normaldir. Bazı kişilerde hormon bozukluğu olmasa da hormonal değişimlere duyarlı kıl kökleri olmasından dolayı tüylenme olması da normaldir.

Hormon bozukluklarının geçerli olduğu durumlardan biri de adet düzensizlikleri olmaktadır. Adet düzensizlikleri kadınlarda bulunan östrojen, progesteron, FSH gibi hormonlardan kaynaklanabilmektedir. Ayrıca guatr gibi rahatsızlıkları olan bayanlarda da adet düzensizlikleri olabilmektedir. Adet düzensizliklerinin nedenleri incelendiğinde temelinde farklı hastalıkların görülmesi de muhtemeldir. Adet düzensizliği emzirme, stres, depresyon ve ilaç kullanımı gibi nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Hormon bozukluğunun anlaşılması için kişilerin hangi yaşta olursa olsun herhangi bir aksama veya düzensizlik gördüklerinde doktora başvurmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu