Kadın Sağlığı

Kadınlarda hormon bozukluğu belirtileri

Kadınlarda hormon bozukluğunun belirtileri

Hormonal bozukluklar oldukça geniş bir çerçeveden bakıldığında hormonal sapmaları da içerisine almaktadır. Ancak hormonal sapmalar adet gecikmesi, kısırlık ve gebelik gibi durumları içerirken hormon bozukluğu ise genç yaşlarda meydana gelen aşırı tüylenme gibi durumları kapsamaktadır.

Hormon bozukluğuna dahil olan bir diğer durum ise adet olamama ve adet gecikmesi gibi durumlar olmaktadır. Bu sorunda ise östrojen ve FSH hormonu etkili olmaktadır.

Kadınlarda hormon sorunları olan tüylenme, kısırlık ve adet düzensizliği gibi rahatsızlıklara neden olan hormonlar ise şunlardır:

LH: Beyinde bulunan hipofiz bölgesinden salgılanmaktadır. Yumurtalıklar üzerinde etkili olan bu hormon yumurtaların büyümesini ve zamanı geldiğinde çatlamasını sağlar.

FSH: Beyindeki hipofizden salgılanan bu hormon ile yumurtalıklar uyarılır ve vücut içerisinde östrojen hormonunun salgılanması da bu hormon ile olmaktadır.

Progesteron: Yumurtalıklardan salgılanan bu hormon adet döneminin ikinci yarısında etkisini göstermeye başlar. Gebeliğin başlamasını sağlar ve ilerleyen zamanlarda da etkilidir.

Testosteron: Erkeklerde bulunan bir hormon olarak bilinse de kadınlarda da düşük düzeyde bulunmaktadır. Bu hormonun salgılanması arttığında kadınlarda tüylenme başlar.

Prolaktin: Hipofiz bezinden salgılanan bu hormon eğer çok salgılanırsa kısırlık ve adet düzensizliği görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu