Kadın Sağlığı

Karın ve Kasık Ağrısı (Pelvik Ağrı), Sağ-Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Karın ve Kasık Ağrısı (Pelvik Ağrı), Sağ-Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hepimizin kulaktan duyma bildiği kasık ağrısı, karın alt kısmında yer alan organlarda oluşan ağrılardır. Aniden oluşan kasık ağrısı (pelvik ağrıları) bazen ciddi sorunlara neden olabilir ve hatta genital sistemde kalıcı sorunlara neden olabilir. Bu yüzden bu tür ağrılar ciddiye alınmalı ve bir doktora başvurulmalıdır. Özellikle gebelik döneminde bu ağrıların artması nedeniyle ihmal edilmelidir.

Karın bölgesinde ağrı olmadığı halde, bel bölgesinde ağrı varsa bu durum büyük ihtimalle jinekolojik kaynaklı olmayıp, bel fıtığı gibi fiziksel kaynaklı olabilir.

Pelvik ağrıları uzun zamandır devam eden kronik veya aniden oluşan akut ağrılar şeklinde oluşabilir. Akut olarak ortaya çıkan ağrılar daha ciddi olabilir. Kusma, bulantı, korku, terleme gibi belirtilerin olması da bu ağrıya eşlik edebilir. Olayın ciddiyetinin anlaşılması açısından bu belirtiler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu tür durumlar tüp veya yumurtalık iltihabı gibi enfeksiyon kaynaklı olabilir. Yumurtalık kistinin boğulması gibi bir organın dolaşımının azalması halinde de ağrı olabilir. Veya kimyasal bir maddenin tahriş yapması halinde de pelvik ağrı oluşabilir.

Adet sancısı ve yumurtlama ağrısı olması da her ay tekrar eden pelvik ağrısıdır. Adet sancısı adet döneminde oluşan bir ağrıdır. Yumurtlama ağrısı ise adet dönemindeki yumurtlama günü oluşan ve adet sancısından daha hafif olan bir ağrıdır.

Kronik pelvik ağrılar orta şiddetteki, hayatı tehdit etmeyen, ve altı aydan beri devam eden ağrıları işaret eder.

Aniden Başlayan (Akut) Ağrı Nedenleri

Gebelik döneminde akut ağrı: Gebelik döneminde meydana gelen karındaki ağrılar doktor kontrolüne ihtiyaç duyulan durumlardır. Bu ağrılar gebelik döneminde sıkça görülebilir. Erken gebelik döneminde meydana gelen ağrılar rahim içinde parça kalmasına neden olabilir. Ayrıca son gebelik döneminde meydana gelen karın ağrıları da genellikle kanamayla birlikte geçekleşebilir. Bunun büyük ihtimalle sebebi plesentanın normal süresinden daha erken bir dönemde ayrılmasıdır.

Gebelik döneminde başka ağrılar da meydana gelebilir. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için sıraladık

Miyom Dejenerasyonu Sebebiyle Oluşan Akut Ağrı

Miyom denilince bir korku alabilir kadınları ancak miyomlar iyi huylu kistlerdir. Ancak miyomların büyümesi sonucu ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar kan dolaşımının bozulmasına neden olabilir ve çok şiddetli ağrılara da sebebiyet verebilir. İşte bu durumda miyom dejenerasyonu yani miyom bozulması yaşanabilir.

Genital Enfeksiyonların Neden Olduğu Akut Ağrısı:

Genital bölgenin hemen üzerinde meydana gelen iltihap ve enfeksiyonlar da şiddetli karın ağrılarına neden olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurmakta büyük fayda vardır.

Yumurtalık Kistlerinin Neden Olduğu Ağrılar:

Yumurtalıklar sağlıklı bir üreme için oldukça önemlidir. Ancak üreme dönemlerinde bu yumurtalıklar kist oluşturabilir ve bu kistlerin kan dolaşımını tıkayacak kadar büyümeleri de yine şiddetli ağrıların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra bu kistlerin yırtılması durumu da söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda yırtılan kistin içerisinden sıvı çıkar. Bu sıvı kimi zaman kan olabilir ve bu sıvı veya kan karında birtakım zararlar oluşturabilir. İşte bu zararlar birtakım ağrılara sebebiyet verebilir. Bu ağrılar zaman zaman çok şiddetli bir hale gelebilir.

Sindirim Sisteminin Neden Olduğu Ağrılar

Sindirim sisteminin sebep olduğu ağrılar arasında halkımızın da oldukça aşina olduğu apendisit gelmektedir. Apendisit şiddetli ağrılara neden olabilir ve bunun yanında patlaması sonucu ölümcül tehlikeler de doğurabilir. İşte tüm bu ağrıların ve tehlikelerin önüne geçmek adına doktorunuza başvurmanız hayati öneme sahiptir.

Böbrek Ağrısı ile İdrar Yolu Ağrıları:

Böbrek ağrısı çok şiddetli ağrılar arasındadır ve dayanılması da oldukça zordur. İşte bu ağrılardan bazıları böbrek taşı, idrar yolu iltihaplanması, böbrek enfeksiyonları gibi sebeplerle meydana gelebilir.

Tüm bu saydığımız karın ağrısı sebeplerinden başka karın ağrısının oluşmasına neden olan faktörler de bulunmaktadır. Bu ağrılar aniden bastırırken çok sık karşılaşılan durumlar da değildir. Bu ağrılar genellikle damar tıkanıklıkları nedeniyle oluşmaktadır. Damarlar ise birkaç farklı nedenden ötürü tıkanabilir. Bunlardan birisi damar sertliği olabileceği gibi diğeri de enfeksiyon nedeniyle olabilir.

Ameliyatlardan sonra yaşanan karın ağrıları da oldukça normaldir. Zira bu ağrılar ağrı kesici kullanmak suretiyle hafifletilebilir ancak bu ağrıların çok uzun sürmesi bazı sorunlar olduğuna işaret ediyor olabilir. Bu sebeple doktor yardımı almak elzemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu