Yemek Tarifleri

Kaşar ‘peynir nasıl yapılır’ video izle

Kaşar peynir, Evde kaşar peynir nasıl yapılır, Kaşar peynir evde yapma el yapımı kaşar peyniri ve Dil peyniri evde mutfağınızda kendiniz yapmanız için detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Sünen lezzetli kaşar peyniri yapmak için nasıl süt kullanmalıyız? Evde yapacağımız kaşar peynir için hangi maya kullanılır? Hangi sütten kaşar peyniri yapılır detaylı bir şekilde hem yazı hem videolarda anlatılmıştır.

Avm, market vb. yerlerden hepimiz kaşar peynir alırız. Ama ne kadar sağlıklı olduğunu hiç düşündük mü? Merdiven altı ucuz kaşar peynirler hangi şartlar ile hangi malzemelerle yapıldığını düşündünüz mü?

Kaşar peyniri için kaşar hamuru ve dil peyniri nasıl yapılır? tel tel, lif lif, kaliteli dil peyniri yapılışı nasıldır. Bunu da video’da izleyebilirsiniz.

Kaşar peynirini yapılışını merak edenler için aşama aşama püf noktasıyla anlatmaya çalışacağız. Kaşar peynirin nasıl yapıldığını aşamalı olarak anlatmaya çalışacağız. Ayrıca peynirin yapılışı hakkında aşağıda sizlere videolarda sunacağız.

Evde kaşar peyniri nasıl yapılır?

Gerekli malzemeler;

– 10 lt. süt
– 2 çorba kaşığı yoğurt
– 2 çorba kaşığı peynir mayası
– 5 lt. Su
– 2 su bardağı tuz

Kaşar peyniri yapılışı

– 10 lt sütü derin tencereye döküyoruz. Parmağımız yanmayacak kadar ısıtalım sonrasında büyük bir tencereye alıyoruz. Sütün ısınma sıcaklığı parmak ısıtacak kadar olmalıdır.

– Kasede biraz su ile 2 kaşık yoğurt hazırlıyoruz ve yoğurdu büyük tencereye aldığımız sütün içine karıştırıyoruz. Sonrasında sütün içerisine 2 kaşık peynir mayası koyuyoruz kaşıkla biraz karıştırmaya başlıyoruz. Karıştırma esnasında sütün içinde kesikler olacaktır. Üzerini kapatıyoruz ve 1 saat mayalanması için bekliyoruz.

– 1 saat bekledikten sonra mayalanmış sütün üzerine yeşil su çıkmış olmalı. İçi tamamen pelteleşmiş durumdadır. Pelteleşmiş sütü bıçakla çizikler atıp pelteyi birbirinden ayırıyorsunuz.

– Süzmek için herhangi bir bez veya tülbent alıyorsunuz. Yada özel bir süzdürme kesesi de olabilir. Pelteyi süzüyorsunuz. Süzdükçe peynirin oluştuğunu gözleyebilirsiniz.

– Tülbent veya keseden çıkarmadan önce sıkışması ve kalan suyu süzülmesi için baskı yapmalısınız. Üzerine ağır bir şeyler koyabilirsiniz. Ağırlık koyduktan sonra 4 veya 5 saat bekliyoruz.

– Kaşar peyniri kesip rendelemek gerekiyor. Bu işlemi rondo ile yapabilirsiniz. Doğrayıcı işlemi yaparken tencereye 5 lt su koyup içerisine 2 su bardağı tuz koyuyoruz ardından kaynamaya bırakıyoruz.

– Kaynamaya bıraktığımız tuzlu suyun altını kısıyoruz. Durulması ve kaynama derecesini 80 dereceye düşmesini bekliyoruz. Suyumuz sıcak olmalı ve fokurdamayan su olmalı.

– Süzgeçten tuzlu suyun içine 2 avuç kadar peynirden koyup eritelim. Ardından tahta bir kaşık ile karıştıralım. Yumuşadığını ve sakız gibi kıvama geldiğini göreceğiz. Sakız kıvamına geldiğinde bir kabın içine basıyoruz ve bekletiyoruz.

– Basmış olduğumuz peynirimizi soğuyup sertleştikten sonra tersine çevirip kadın içinden çıkarıyoruz. Sonrası kalıptan çıkarmış olduğumuz peyniri her yerine tuzlayıp 2 gün bekletin. Bu zaman zarfı içerisinde sararmış olacaktır. Artık kaşar peynirimiz hazırdır. Afiyet bal şeker olsun…

Ayrıca sizler için bir takım kaşar peyniri yapılışı hakkında videolar sunuyoruz. Bu videoları izleyerek evde kaşar peyniri kolayca yapabilirsiniz.

KAŞAR PEYNİRİ YAPILIŞI İÇİN 3 ŞEKLİNDE VİDEO SUNUMU YAPILMIŞTIR.

Kaşar peyniri yapılışı video izle 

Ev yapımı lezetli kaşar peyniri yapılısı video 1 izle

Evde kaşar peyniri nasıl yapılır video 2 izle

Kaşar peyniri yapımı video 3 izle

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu