Hamilelik

Kilolu bayanların anne olma şansı düşük

Kilolu kadınlar hamile kalabilir mi?

Devrin en büyük hastalıklarından biri olan obezite topluma en büyük zararı veren hastalıklardan. Maalesef ki artık eskisi gibi bir dirhem et bin ayıp örtmüyor. Zira hamile kalmak isteyen kilolu bayanlara problem bile oluyor. Nasıl mı?

Amerika’nın yaptığı çalışmalar sonrasında anlaşılıyor ki yüksek kilo bayanların hamile kalmasını ve çocuk sahibi olmasını son derece kötü hissettiriyor. Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Hizmetler Koordinatörü Kadın Hastalık ve Doğum Uzman Prof. Dr. Bülent Tıraş olay konusunda bu konuşmaları yaptı:

kilolu-kadın-anne-olma-sansı-1

Modern yaşam koşulları ve artan beslenme bozuklukları ile paralel olarak artış gösteren kadınların hamile kalamama sorunu giderek artıyor. Eski kadınlar gibi modern kadın elinde çamaşır bulaşık yıkamıyor. Neredeyse bir düğmeye basıp bütün ev işlerini halledecek hale geldi bugün ev hanımları. Bazen kadının mesleğinden dolayı ileri gelen hareket azlığı sebebiyle bayanlar obeziteliğe itilebiliyor. Eğer bayanın beslenme şekli de hazır gıdalara yönelik ise bu bayan hamile kalamama hastalığına yakalanabilir.

kilolu-kadın-anne-olma-sansı-2

Bu sorunlar sonrasında bayan uzman doktora başvurup sonuç olarak tedaviye başlandığında sıklıkla şununla karşılaşılıyor: Yumurtalar az döllenir ve östrojen miktarları az olur. Fazla kilo miktarı arttıkça hamile kalma şansları düşer ve yaşayan doğum miktarlarında azalma meydana gelir. Düşük oranı çoğalır.

kilolu-kadın-anne-olma-sansı-3

Tüp bebek tedavisine şişmanlık nasıl etki eder?

Tüp bebek tedavisinde fazla kilo sonuç almayı önler. Öncelikle erken doğum oranını artırır. Peki kadın için şişmanlık obezite nerede başlar? Bayanda fizik kitle endeksine bakılara vücut kilosu ve boy ölçülerinin kıyaslanması 20-25 arasında ise normal, 25-30 arasında hafif kilolu, 30’un üstünde ise obezlik demektir. Hafif kilolu bayanlarda bile yüzde yetmiş beş erken doğum riski oluşur. Kilolularda ise bu oran dört katı çoğalır.

“Tüp bebek tedavisinde düşük ve ölü doğum risklerini şişmanlık artırır, yumurta ve embriyo üstünde kötü etkileri vardır. Sistemik özellikleri sebebiyle rahim içi etrafa uyguladığı özellikleri sebebinden hamileliğin meydana gelmesini önler.”

kilolu-kadın-anne-olma-sansı-4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu