Sağlık

Kırıklar jet hızıyla iyileşecek

Kırıklar jet hızıyla iyileşecek

Kemikler de oluşan çatlak ve kırıkların daha hızlı onarılması için yeni bir nano teknolojik jel geliştirildi. Bu ürün ilk olarak hayvanlarda test edildi ve beklendiği üzere ilk üç hafta içinde hızlı iyileşmeler gerçekleşti. Hayvanlar üzerinde ki denetimden sonra ilaç piyasasına getirilmek üzere hazırlanıyor.

Bu teknolojiyi Bilkent Üniversitesi UNAM öğretim üyesi Doçent Doktor Ayşe Begüm Tekinay ve Doçent Doktor Mustafa Özgür Güler birlikte oluşturdular. Tekinay, AA’ya verdiği röportajında, TÜBİTAK tarafından desteklenerek başlayan “Biyoaktif peptit nanofiberlerin biyomineralizasyon sayesinde kemikleşme zamanında vücuda alınması” isimli çalışmanın iki senenin ardında sona ereceğini söyledi.

Tekinay kemiklerde oluşmuş kırık ve çatlakların özellikle ilerleyen yaşlarda iyileşmesinin daha zor olduğunu söyledi ve başlattıkları bu proje ile kemiklerin geç iyileşmesinin önüne geçmeyi amaçladıklarını anlattı.

Hızlı iyileşme için araştırmalarında nano fiberler kullandıklarını söyleyen Tekinay, jel kıvamındaki maddeyi hazırlarken buları kullandıklarını, sonuçları hayvanlar üzerinde denetlediklerini anlattı. Tekinay, şunları da ekledi:

“Deneyimizi bir tavşanın üzerinde yaptığımızda jel kıvamında ki maddeyi oluşmuş kırık ve çatlakların üzerine enjekte ettik. Belirli bir zaman sonrasında bu bölgede mineral birikimi gözlemledik. Bu olay kemiğin iyileşmeye başladığını gösteriyor. Jelden başka hiçbir tedavi uygulanmadığın da üç hafta içerisinde iyileşme gözlemleniyor.”

Jel zaten var olan iyileştirme sisteminin hızlanmasını sağlıyor. Yani ek bir işlem oldan vücudun yaptığı taklit edilmiş oluyor. Bir nevi hücrelerin daha hızlı oluşması için uyarı vermek. Çatlak ve kırıkların hiçbir tedavi uygulanmadığında ki iyileşme süresine baktığımızda jel bu süreyi iki katına kadar azaltmış bulunuyor.

Alternatif kök hücre

Doçent Doktor Tekinay, kök hücre tedavisine bir alternatif geliştirdiklerini söyledi ve “Kök hücreler, değişerek kemik hücreleri haline geliyor. Biz ise çalışmamızla kök hücre yerine nano teknoloji ile geliştirdiğimiz jeli kullanıyoruz. Bu sebepten de alternatif kök hücre tedavisi olabileceğini düşünüyoruz.”

Tekinay, hayvanlar üzerinde ki çalışmalarının ardından klinik testlere geçeceklerini ve insanlar üzerinde test edeceklerini söyledi ve sonrasında da ilaç üretimine başlayacaklarını ekledi. Tekinay kullandıkları yöntemlerin Türkiye de ilk defa kullanıldıklarını ve başarıyla sonuçlanmasının ülkemiz açısından çok önemli olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu