Kadın Sağlığı

Kırk yaşından sonra adet

40 yaşından sonra adet

Konu İçeriği

Her bir kadın yaşlandıkça organizmayı de değişiyor. Kırk yaşında olan kadınlarda adet 20 ve 30 yaşlarında olduğu gibi olmuyor. Bu yaşta göre yumurtalıkların fonksiyonu yavaş yavaş söner. Hormonlar artık önceki kalitesi ile çalışmıyor.

Bu da adet sırasında kendini gösterir. Eğer daha önce onlar “zamanlama uygun” geldiyse, şimdi ise onlar belirsiz zamanlarda gelebiliyor. Ve bu yaşlarda adet günleri uzanabilir veya kısaltabilir, güçlü veya zayıf olabilir. Adet 45-55 yaşında artık sonlandırılır. Fakat, bu rakamlar bir takım faktörlerin etkisine bağlıdır.

Son zamanlarda ise doktorlar genellikle vurguluyorlar ki, menopoz dönemi modern kadınlarda daha geç yaşta başlar. Adet hemen sona ermiyor. Gücünü yıllarca, yavaş yavaş yitirebilir. Adetin sona bulması 2-8 yıl sürebilir. Öncelikle yumurtalıkta folekulların olgunluk dönemi bozulur. Adetin serisi değişir. Çocuklukta mukoza yüzeyin dönemi değişiklikleri bozulur. Öyle ki, hiperplazi endometriya oluşur.

40 yaşından sonra güçlü kanamalar adet normal değildir. Buna neden endometrioz olabilir. Bu hastalık yumurtalıkta veya diğer organlarda endometriyanın gelişimi ile ilgili olabilir. Bu hem de bir kural olarak kürtaj yaşamış kadınlarda, potoloji doğum sırasında (yani zor doğum geçiren kadınlarda) ve diğer müdahalelerle de ilgili olabilir. Bu zaman kanama karının alt kısmında şiddetli ağrı ve kanın pıhtılaşması ile eşlik ediyor.

Eğer adet sırasında Karnınızın alt kısmında güçlü ağrılar hissediyorsanız, bazal temperaturunuz adet günü bile düşmüyorsa, güçlü kanama ile 6 gün devam ediyorsa işte bu zaman artık doktora başvurmak gerekir. Eğer adet günlerinde halsizlik varsa bu gebelik demek değildir.

Özellikle de eğer sizin yaşınız 40’dan fazlaysa. Ancak bu da o anlama gelmiyor ki, siz çok yaşlısınız ve hamile olmazsınız. Unutmayın ki, yumurtalıklarınızın döllenme özelliği adet döneminin son gününe kadar mümkündür. Bu nedenle rezervi her zaman elde tutmak gerekir. Adet döneminin halsizliği yaşayan kadınlar sonra bu dönemi 7-8 gün de yaşa bilirler. Eğer adet böyle gecikmeler ve güçlü kanama eşlik ediliyorsa dikkatli olmalı ve doktora başvurmalısınız. Gerekli analizler sonra doktor hormonal tedavi belirleyecek, o zaman düzgün tedavi iyi sonuçlar verecektir.

Günlük rasionunuzda yağların miktarı 80 gr olmalıdır. Onların yarısı ise bitki kökenli yağ olmalıdır. Tuz 6 gramdan fazla olmamalıdır. Gün içinde 0,5 litre su içmeniz tavsiye edilir. Eğer adet bozukluğu ile karşılaştığınızda 40 yaşına yeni geçseniz bile doktora başvurun. En azından önleyici muayene için önemlidir. Gençliğin şölesi sayılan adet sonlandıktan hormonal bozukluklarına neden olur, ve muhtemelen doktorunuz size belirli hazırlıkları kabulünü tavsiye edecek.

Çünkü adet kesilen kadınlarda kötü ruh hali, isteksizlik gözlenir. Eğer 40 yaşından sonra gayri muntazam adet yaşıyorsanız veya artık adetinizde sonlanmışsa sizde başka kadın hastalıkları da simptomlarını dışa verebilir. Fakat hiç bir sorununuz olmayabilir. Bunu bilmek için ise mutlaka uzmana başvurun. En azından bilin ki. sağlıklısınız. Unutmayın tüm hastalıkların tedavisi var. Zamanında tespit edilsin. Bunun için ise bizden biraz dikkat ve sorumluluk gerektirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu