Hamilelik

‘Kısırlığa çözüm’ Yumurta üreten kök hücreler!

Kısırlığa çözüm olan yumurta üreten kök hücreler

Nature Medicine Dergisi‘nde yayınlanmış olan Boston’da bulunan Massachusetts General Hospital ekibinin yapmış olduğu araştırmada yumurta üreten kök hücre keşfedildiği açıklandı. Tüp bebek uzmanı olan Op. Dr. Halit Fırat Erden şöyle açıkladı: “yeni fertilite tedavi seçenekleri ve kısa süreli olmayan doğurganlığın yolunu açabilecek bu keşif, çocuk sahibi olacaklar için yeni umut olacaktır”

Laboratuar ortamında yumurta üretebilen kök hücrelerden OSC yumurtaları geliştirip fertilitenin tedavisinde atılan önemli bir adımdır. Bundan dolayı vücutta hücreler yumurta üretmeye devam edecek, hormon ve ilaçı kadınların biyolojik saatini yavaşlatmak için hücreleri tekrar harekete geçirme fırsatı çıktı.

Op. Dr. Fırat Erden  bu araştırma ile alakalı olarak şunları söyledi:

“Yumurtalıklardaki faaliyeti 5 yıl kadar daha uzatabilmek demek, IVF tedavisinde çoğu kadının doğurganlık probleminin çözülmesi demektir. 60 yıldan fazla bir zamanda nitelikli fertilite uzmanları da dahil herkes kadınların hayatı boyunca üretebileceği yumurtalarla doğduklarını ve bu kaynakları tekrar tekrar yenilemenin yolu olmadığı varsayımı ile çalışıyor idi. Fakat bu ekibin 22-33 yaşları arasındaki 6 kadının yumurtalıklarından alınan yumurta üreten kök hücre üretebilmesi bu düşünceyi sarstı.

Dergide yayınlanan araştırma, 2009 yılında Şangay merkezli grubun bulgularıyla farelerden benzer kök hücre izolasyonu elde edilerek yapılan araştırmada paralellik göstermiştir. Çoğu uzmanın bu konuya şüpheci yaklaşması sebebi ile bu ve önceki çalışmalar tartışmalı olarak kaldı.

yumurta-ureten-kok-hucreler-bulundu 1

Floresan aktive hücre ayırma tekniği nedir?

Farelerde bulunan yumurtalık kök hücresi bulmak ve onları toplamak amacıyla hassas yöntem geliştirmek için yola çıkılan araştırmada; FACS adındaki tekniği temel alan yöntem, florasan ile etiketlenmiş olan antikoru sonraki aşamada yumurta hücrelerinin ya da oositlerin yüzeyinde değil, kök hücrelerinin dış yüzeyinde bulunmakta olan Ddx4 adında proteine bağlamaktadır.

Bu cihazı, hücreleri tek sıra toplayıp, etiketlenmiş hücrelerden ayırarak bir bir ayrıştırmaktadır. İç kısmındaki Ddx4 proteinin antikora ulaşılmaz olduğu oositler gibi hasarlı olan veya ölü hücrelerden kurtulur. Uygulanan bu yöntem hücrelerden arınamayan önceki yöntemlerden daha da seçicidir. Farenin yumurtalıklarında olan kök hücrelerin izolesinden mutlaka emin olunca herkesin dikkati doğurganlık yaşındaki insanların yumurtalıklarına yönlendirildi.

Kadınlarda üretilen yumurtaların sınırsız olması mümkün müdür?

Japonya’da bulunan Saitama Tıp Fakültesinde henüz doğurganlığını yitirmemiş, genç yaşlarda cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren kadın hastalardan dondurulmuş dondurulmuş yumurtalıklar toplanmış. Yapılan araştırmalara göre ogonial kök hücreler denilen yumurta hücrelerinin kadınların vücudunda doğal olarak yeni yeni yumurtalar oluşturduğuna dair hala kanıt bulunamadı. Bu demek oluyor ki yumurtaların sınırsız oluşuna dair bir bilgi yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu